Česky | English

Ariadnina nit: Mýty a labyrinty

O knize

  • Autor: Jan Bajtlik

Hledáte knížku, se kterou byste zaujaly i ty největší odpůrce hodin dějepisu a nudného memorování názvů, jmen, letopočtů? Ba co hůř, odmítačů učení se o řecké mytologii, kde znějí všechna jména skoro stejně a legendy kolující o jednotlivých postavách splývají v nepřehledném chumlu? Neváhejte vzít do rukou knihu Ariadnina nit, která poskytuje nejen zábavu, ale také prostor pro další práci po hraní si.

Kniha obsahuje přes dvě desítky bludišť inspirovaných starověkým Řeckem, jeho bájemi, fascinujícími labyrinty a osobnostmi té doby. Každé bludiště má své téma, motiv a průchod po správné cestě vede k tomu, že postupně procházíte například životem nějaké osobnosti nebo se díváte na vývoj, např. starověkého divadla, podobu olympijských her, bájnou Trojskou válku a mnohé další. Během svého putování bludištní mapou se dostáváte do obrazu, jak vše fungovalo, jak jsou vzájemně propojeny mýtické i reálné osobnosti, zda se při své cestě mohly potkat atp.

Na konci knihy je připojen něco jako poznámkový aparát, v němž pak najdete dovysvětlení k vybraným pojmům, jménům, místům a mýtům. Pro děti se v tu chvíli stává bez ohledu na věk (a ruku na srdce, ta bludiště není snadné projít, ani když jste dospělý člověk) velké dobrodružství, protože jen při správné cestě je možné poznat a hlavně pochopit, jak starověký svět fungoval, jak vypadal a jak žil.

Knížku bych směle doporučila na všechny dějepisné programy, které si nekladou za cíl jen bohapustě poučit, ale také pobavit a navnadit na další studium. Ariadnina nit je famózní pomůckou pro úvody do jednotlivých témat, inspirací pro další bádání i spouštěčem otázek.

Zdroj:

BAJTLIK, Jan. Ariadnina nit: mýty a labyrinty. První vydání. Brno: Host, 2019. 71 stran. ISBN 978-80-7491-281-8.

 

 

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Ariadnina nit: Mýty a labyrinty. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ariadnina-nit-myty-a-labyrinty.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku