Česky | English

I poslech audioknih může léčit

Léčba knihou – tímto tématem se odborníci zabývají už delší dobu, ale jak je tomu s mluveným slovem? Poslech audioknih může nakonec také pomáhat a léčit. Nejdůležitější je samozřejmě obsah, ale v případě terapie audioknihou je velmi důležitý i hlas interpreta.

Tipy na audioknihy pro terapii poslechem

Máme pro vás hned tři tipy na audioknihy přímo z Audiotéky, jejichž interpreti jsou rozhodně dobrou volbou. Marek Eben jako hlas Muže, který sázel stromy, Simona Postlerová v audioknize Tančím tak rychle, jak dokážu a Mnich, který prodal své ferrari s interpretem Jiřím Dvořákem. Tyto tři audioknihy se pohybují v žebříčcích nejoblíbenějších bestsellerů na www.audioteka.cz . A patří právě do série biblioterapeutických audioknih. Co se týče výběru z audio titulů, není zatím tak velký, jako je tomu u tištěných knih.

Muž, který sázel stromy

  • Autor: Jean Giono 
  • Interpret: Marek Eben

Mistrovská povídka francouzského autora Jeana Giona z roku 1953. Stylově čisté a dějově jednoduché vyprávění o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provence, s nímž se v roce 1913 autor poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1945 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se se stromy vrátila voda, život a lidé.  V roce 1953 byl Giono vyzván časopisem Reader´s Digest k napsání příběhu o nejpozoruhodnějším člověku, s kterým se kdy setkal. Vznikla tak tato povídka, kterou chtěl autor vzbudit zájem o zalesňování přírody. Vydavatel mu však příběh vrátil, a tak byl uveřejněn až o rok později v časopise Vogue pod názvem „Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí“. Asi nikdo včetně autora tehdy netušil, že toto rozsahem nevelké dílko brzy ve spoustě překladů oběhne celý svět a stane se inspirací nejen pro ochránce přírody.

Proč si poslechnout audioknihu?

Hlas Marka Ebena ještě více podporuje a přiživuje pocit, který by měla audiokniha vyvolat – vnitřní odhodlání, štěstí a nalezení smyslu života.

Tančím tak rychle, jak dokážu

  • Autor:Barbara Gordonová
  • Interpret: Simona Postlerová

Audiokniha, která není určena jen pro děti, poukazuje na vnímání okamžiku, zodpovědnosti za život a chce nás naučit, jak být šťastný. Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky a ani ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak. Audiokniha byla oceněna cenou Audiokniha roku v roce 2015.

Proč si poslechnout audioknihu?

Vypráví Simona Postlerová, která přidává dílu na síle přesvědčivostí a jemnou intimitou podání. Příběh o depresích, užívání léku a vztazích.

Mnich, který prodal své ferrari

  • Autor: Robin Shilp Sharma
  • Interpret: Jiří Dvořák

Audiokniha je určena pro větší posluchače i pro jejich rodiče. Co všechno bylo před Stevem Jobsem? Co předcházelo dnešním notebookům? Kdo byli ti, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili? Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci? Od první ženy, Ady Lovelace, dcery Lorda Byrona, jež se ve čtyřicátých letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování, přes příběhy Alana Turinga, Johna von Neumana až k Billu Gatesovi či Stevu Wozniakovi.

Proč si poslechnout audioknihu?

Jiří Dvořák načetl audioknihu o životní moudrosti a celkové kvalitě života. Dalším tématem je například přepracovat. Celá audiokniha je velmi poučná, takže každý si tam najde něco pro sebe.

Všechny audioknihy naleznete ve formátu mp3 na www.audioteka.cz . Pro jejich poslech si můžete stáhnout aplikaci Audioteka.

 

Citace

VORLOVÁ, Alžběta. I poslech audioknih může léčit. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 3/2017 [cit. 2017-10-13].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/audioknihy-lecba.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku