Česky | English

I audioknihy mohou vzdělávat

Mluvené slovo má v dnešní době mnoho možností ke svému využití. Audioknihy už dávno nejsou na trhu jen pro nevidomé, ale jsou plnohodnotnou alternativou ke klasickým knihám. Nabízí možnosti pro odpočinek, ale i pro vzdělávání.

O audioknihách

Skrze audioknihy se lidé často učí i cizím jazykům. Jednak pomocí namluvených učebnic (tituly obsahují lekce a poslechová cvičení), nebo třeba poslechem audioknih v jazyce, v němž byla knižní předloha v originálu napsána. Když tyto knihy navíc namluví rodilý mluvčí, máte jistotu v podobě výslovnosti. Další možností je poslech vzdělávacích audioknih s tématem, který vás nejvíce zajímá. Když jsou audioknihy navíc namluveny nejlepšími hereckými hlasy, je poslech o to záživnější a zajímavější. Tento způsob „čtení“ je zkrátka čím dál tím oblíbenější nejen u věčně zaneprázdněných lidí, ale také u všech ostatních, již se chtějí vzdělávat kdekoliv a kdykoliv a přitom nechat své oči odpočinout. Na výběr jsou jak historické tituly (Vlastimil Vondruška ) či technické audioknihy (Inovátoři ), tak třeba biografie (Faktor Churchill ). Dále existují tituly, jež podporují náš osobní rozvoj, jsou to například Čtyři dohody , Konec prokrastinace nebo kniha Jíst, meditovat, milovat . A nějaké to vzdělávání existuje v podobě audioknih také pro děti. Od pohádek přes bajky a příběhy až po povinnou četbu do školy.

Tipy na audioknihy pro malé i velké posluchače

Příběhy zvířátek – Rudyard Kipling, James Baldwin, Dhan Gopal Mukerji

  • načetl Jiří Lábus

Příběhy vycházející z bajek z pera autorů Rudyarda Kiplinga, Jamese Baldwina a D. G. Mukerjiho. Příhody zvířátek vycházejí z bájí a zázraků přírody a popisují kouzlo přátelství a neuvěřitelných příběhů. Děti v nich najdou nejen poučení, ale krásný popis přírody. Poslechněte si bajky o Bílém lachtanovi z Knihy džunglí a zjistěte, proč má leopard skvrny. 

Sára: Kniha první – Jerry Hicks, Esther Hicksová

  • více interpretů

Audiokniha, která není určena jen pro děti, poukazuje na vnímání okamžiku, zodpovědnosti za život a chce nás naučit, jak být šťastný. Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky a ani ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak. Audiokniha byla oceněna cenou Audiokniha roku v roce 2015.

Inovátoři – Walter Isaacson

  • načetl Vladislav Beneš

Audiokniha je určena pro větší posluchače i pro jejich rodiče. Co všechno bylo před Stevem Jobsem? Co předcházelo dnešním notebookům? Kdo byli ti, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili? Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci? Od první ženy, Ady Lovelace, dcery Lorda Byrona, jež se ve čtyřicátých letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování, přes příběhy Alana Turinga, Johna von Neumana až k Billu Gatesovi či Stevu Wozniakovi.

Einstein: Jeho život a vesmír – Walter Isaacson

  • načetl Vladislav Beneš

Jako tip na audioknihu uvádíme další dílo Waltera Isaacsona, který se rozhodl zpracovat životopis velkého Einsteina. Obsahuje dopisy jeho první i druhé ženě i jeho dětem. Audiokniha má téměř 25 hodin a podrobně líčí všechny (nejen tradičně "evropské", ale i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní a samozřejmě i vědecké problémy.

Všechny audioknihy naleznete na www.audioteka.cz . Pro jejich poslech si stáhněte aplikaci Audioteka.

 

Citace

VORLOVÁ, Alžběta. I audioknihy mohou vzdělávat. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 2/2017 [cit. 2017-06-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/audioknihy-vzdlavani.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku