Česky | English

Brněnské okénko

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 5, č. 1/2019
Rubrika: Učíme se
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Do projektu Bookstart / S knížkou do života se Knihovna Jiřího Mahena v Brně zapojila spolu s dalšími 120 knihovnami z celé ČR v roce 2018. Pod hlavičkou Bookstartu proběhlo jen v ústřední knihovně od dubna až do prosince loňského roku šest setkání, z nichž jmenujme alespoň Trénink paměti pro rodiče nebo Arteterapii. O většinu akcí byl ze strany veřejnosti takový zájem, že se některé z programů uskutečnily i ve více termínech.

Také náplň letošního ročníku cílí spíše na vzdělávání rodičů. Například začátkem jara jsme ve spolupráci s lektorkou Soňou Štoudkovou uspořádali muzikoterapeutické setkání. Bez ohledu na hudební zkušenosti nebo dovednosti účastníků šlo především o prožitek, relaxaci a radost z kolektivního tvoření. Rodiče i děti si mohli vyzkoušet hru na nástroje z přírodních materiálů, africké djembé, melodické perkuse, deštné hole, zvonkohry, šamanský buben, tibetské mísy nebo didgeridoo. Děti do rytmu nástrojů tančily s šátky, samy bubnovaly nebo poslouchaly a prohlížet si knížky. Pro zájemce byla k nahlédnutí nachystaná knihovnička se zpěvníky a poezií pro nejmenší.

V únoru a v červenci proběhly dvě besedy věnované knižním novinkám a nápadům, jak s dětskou literaturou pracovat. Začátkem září jsme se pak s maminkami vypravili na exkurzi do knihkupectví Dlouhá Punčocha, které nám představila jedna z jeho dvou zakladatelek - Zuzana Streichsbierová. Společně se svou kamarádkou Marcelou Zachovalovou otevřela na jaře roku 2018 vůbec první brněnské knihkupectví specializující se výhradně na českou i zahraniční literaturu pro děti. V útulných prostorách obchůdku se pořádají přednášky, divadla, besedy, autorská čtení i tvůrčí dílny. Setkání bylo velmi milé a návštěvu můžeme vřele doporučit všem milovníkům kvalitního čtení.

Během podzimu a zimy jsou v rámci projektu S knížkou do života realizovány ještě tři programy. Na středu 23. října přijala naše pozvání klinická logopedka Mgr. Šárka Hortová, která měla přednášku na téma: Logopedická prevence u předškolních dětí.

Ve spolupráci s Magistrátem města Brna poté proběhl 5. listopadu kurz první pomoci u dětí, kde se rodiče naučili zastavit krvácení, nacvičili si kardiopulmonální resuscitaci nebo poskytnutí první pomoci při vdechnutí cizího tělesa. Seminář se už v naší knihovně uskutečnil loni na podzim a setkal se s velkým ohlasem ze strany veřejnosti. V adventním čase se mohou naši čtenáři těšit na malý pohádkový workshop.

V roce 2020 bychom se rádi zaměřili více na dětské návštěvníky a společná setkání doplnili o čtení pohádek, říkanek a maňásková představení. Věříme, že i díky projektu Bookstart / S knížkou do života se k nám rodiče rádi vrací a že jejich důvěru ani v budoucnu nezklameme.

Kristýna Havlová
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
18. 10. 2019

HAVLOVÁ, Kristýna. Brněnské okénko. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 1/2019 [cit. 2019-11-21].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/brnenske-okenko.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku