Česky | English

Buddhovy pohádky na dobrou noc

Autor: Bc. Katrin Kalay
Číslo: roč. 4, č. 3/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Devatenáct pohádek se zajímavými a neobvyklými příběhy

  • Autor: Dharmachari Nagaraja
  • Čte: Barbora Hrzánová

O audioknihách

Kromě čtení papírových knih můžeme ozvláštnit a prohloubit dětem vztah ke knihám i pomocí audioknih. Jejich poslechem se rozvíjí představivost, vnímání a soustředěnost, mohou přivést k literatuře i děti, které čtení nebaví, nebo které s ním mají problém (dyslexie či jiné poruchy). Oproti klasickým knihám mají audioknihy výhodu při práci se skupinou – dají se sdílet, poslouchat společně. Pro negramotné nebo nevidomé pak představují jedinou možnost, jak číst.

Jak pracovat s audioknihou

Audiokniha je vhodná nejen pro rodiče jako uklidnění dětí před spánkem, ale i pro učitele a knihovníky, kterým poskytuje zdroj zábavných a poučných příběhů. Je vhodná pro děti od šesti do deseti let, pohádky jsou převyprávěné z původní formy tak, aby jim dnešní děti rozuměly. V jednotlivých příbězích se většinou vypravuje o lidech či zvířatech s kladnými i zápornými vlastnostmi (statečný papoušek, vděčný býk nebo líný sběrač dřeva). Děti se tímto přívětivým způsobem seznamují s buddhistickými zásadami, jakými jsou například úcta k přírodě, upřímnost, skromnost, odpovědnost či poctivost. Pokud si s dětmi o příbězích po jejich poslechu popovídáme a zdůrazníme jejich poselství, může nám tato audiokniha pomoci ve směřování dětí k buddhistickému postoji k životu. V závěrečných kapitolách jsou kromě krátkého povídání o buddhismu navíc ještě vysvětleny tři druhy jednoduchých meditací pro děti, díky nimž mohou najít ve svém nitru bezpečné a klidné místo.

Zdroj

NAGARAJA, Dharmachari. Buddhovy pohádky na dobrou noc [zvukový záznam na CD]. Praha: Supraphon, 2015.

 

Citace

KALAY, Katrin. Buddhovy pohádky na dobrou noc. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 3/2018 [cit. 2018-09-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/buddhovy-pohadky.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku