Česky | English

Celou tu dobu

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 7, č. 3/2021
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autoři: Mikky Daughtryová a Rachael Lippincottová

O KNIZE

Kyle a Kimberly tvořili celou střední školu téměř dokonalý pár s plánem na společnou budoucnost. Jenže takto to fungovalo až do závěrečného večírku. Kimberly měla už nějakou dobu pocit, že jejich vztah pro ně není už to nejlepší. Místo toho jsou plní neshod a silných ústupků. Nechce jít na vysokou s touto budoucností, a tak se cestou domů, přímo v autě, s Kylem rozejdou. Důsledkem je chyba, která zapříčiní tragickou dopravní nehodu.

Když se po čase Kyle probudí v nemocnici s poraněním mozku, tak zjistí, že Kimberly nehodu nepřežila. Začíná u něj těžký proces vyrovnávání se se ztrátou někoho, koho miloval a chtěl ve svém životě. Nikdo z rodiny ani kamarádů mu pořádně nerozumí. Všichni se snaží pomoci, ale jakoby mu nezvládali naslouchat a být správnou oporou. Pak se na hřbitově setká s Marley… Marley sama ztratila blízkého člověka – sestru, dvojče, a tak rozumí tomu, co Kyle prožívá. Stanou se z nich kamarádi, a čím více času tráví dohromady a odhalují svoje bolesti, tím jasnější je, že mezi nimi přerůstá přátelství v něco víc. Po bolestných ztrátách, které si dávají za vinu, nemají pocit, že by si zasloužili štěstí. Zejména Marley je přesvědčená, že je to chyba, tak se Kylův život opět obrátí vzhůru nohama a přijde o všechny svoje jistoty. Možná je všechno úplně jinak a ani Kyle neví, kde je pravda. Podnikne proto všechny kroky, aby dal životy zúčastněných opět dohromady.

VÝZNAM KNIHY

Autorky skvěle popsaly traumatické události a jejich překonávání, což je nestárnoucí téma. Důležitou součástí příběhu jsou zároveň zásadní životní události a změny u mladých lidí. Tragickou ztrátu může prožít každý a prožívání takové události bude mít dopad nezávisle na věku. Změny v životě po ukončení střední školy se také týkají mnoha lidí, ovšem tlak je veliký. Osobní rozvoj, plánování dospělého života, práce, vysoká škola nebo bydlení, mohou být u mladých lidí velmi stresové události. Jednou ze zásadních myšlenek příběhu tedy je, že ať už jsme v jakékoli situaci, tak všemu pomůže čas a komunikace s lidmi, kterým můžeme důvěřovat.

Vhodné pro čtenáře od 14 let.

ZDROJE

DAUGHTRYOVÁ, Mikky a LIPPINCOTTOVÁ, Rachael. Celou tu dobu. Vydání první. Praha: Euromedia Group, 2021. 295 stran. ISBN: 978-80-242-7611-3

CHÁBOVÁ, Helena. Celou tu dobu. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 3 [cit. 2021-11-23]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/celou-tu-dobuc32021.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku