Česky | English

Červená je přece fajn

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 7, č. 2/2021
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autor: Lucia Zamolo 

Pokud menstruujete, jste nečistí, a rovněž tak každý, kdo se vás dotkne. Zkyslo vám víno nebo zrezivělo železo? Pravděpodobně poblíž stála menstruující osoba. Jen výjimečně narazíme v historii lidstva na kulturu, která by menstruaci považovala  za něco čarovného a úctyhodného. Přestože se jedná o přirozený proces, na kterém závisí rozmnožování našeho druhu, nedokážeme se o tom ani v 21. století bavit bez rozpaků. Ilustrátorka Lucia Zamolo se tak v rámci studií na School of Design v Münsteru rozhodla napsat a ilustrovat bakalářskou práci, která se tímto společenským tabu zabývá s lehkostí a humorem. Červená knížka vás seznámí nejen se samotným cyklem, ale především s mýty a pověrami, které o menstruaci kolují. Bezpočet obrázků a odlehčená forma vyprávění si najde své fanoušky i mezi „nečtenáři“. V roce 2020 vyšly s touto tematikou i dva české počiny:

Moje rudá knížka od Lenky Blažejové a TO: Všechno o menstruaci od Hany Kašákové. Společně s “Červenou” tvoří ideální trojici pro všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět leccos, ale bojí se zeptat. 

Zdroj

ZAMOLO, Lucia. Červená je přece fajn. V Praze: Slovart, 2020. 91 stran. ISBN 978-80-7529-914-7.

 

HAVLOVÁ, Kristýna. Červená je přece fajn. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 1 [cit. 2021-09-13].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/cervena-je-prece-fajn.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku