Česky | English

Chlapec, pták a truhlář

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autor: Matilda Woods

V městečku Allora, kde domy září jako drahokamy a ryby vylétávají z moře, žije truhlář Alberto. Kdysi vyráběl postele, židle a dřevěné hračky, ale od té doby, co se do města připlížila nemoc a vzala mu celou rodinu, vyrábí už jenom rakve. Jednoho dne ve své kuchyni nachytá cizího chlapce s barevným ptáčkem, jak si pochutnává na jeho večeři. Laskavý Alberto je rád, že má návštěvu, a místo aby malé zlodějíčky potrestal, spřátelí se s nimi. Kluk Tito je vystrašený a nedůvěřivý, ale postupně zjistí, že může truhlářovi důvěřovat, čímž pro oba začne veliké dobrodružství.

Tak jako v dílech Gaardera nebo Murakamiho se i zde prolíná skutečný svět s fantaskním, domy v Alloře jsou neobyčejné, ryby není třeba lovit, ale zdejší lidé se nijak neliší od obyvatel jiných měst. Závidí a navzájem se pomlouvají, pomáhají si i škodí.

Díky spolupráci australské spisovatelky Matildy Woods a španělské ilustrátorky Anusky Allepuz vzniklo poetické dílo o zármutku i naději, které osloví jak dětské, tak dospělé čtenáře. Slovy spisovatelky Kiran M. Hargrave: „Chlapec, pták a truhlář se čte jako klasika.“ 

Knihu lze využít v programech o přátelství nebo handicapech – jakkoli se zdá být osud beznadějný, vždy se může objevit podnět, který vrátí vašemu žití smysl.

Zdroj:

WOODS, Matilda. Chlapec, pták a truhlář. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2019. 183 stran. ISBN 978-80-256-2555-2.

 

HAVLOVÁ, Kristýna. Chlapec, pták a truhlář. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/chlapec-ptak-a-truhlar.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku