Česky | English

Čtenářský diář 2020

Autor: Mgr. Alena Šedivá
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Inspirujeme se
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Knihovna. Slovo, v němž je dnes ukryto už mnohem více než jen knihy. Je místem setkávání, místem, kde tepe společenský život. Je institucí vzdělávací, která je otevřena všem – bez rozdílu věku i vyznání. O možnostech a svých aktivitách, které nabízí, musí také umět dobře informovat. Zkrátka dát o nich a tedy i o sobě vědět. V tomto hraje PR a marketing knihovny nezastupitelnou roli. Využívá nejrůznějších propagačních předmětů, které by měli napomoci zviditelnit jak jednotlivosti, tak i knihovnu jako celek. Z velké škály možností by však největší roli měla hrát originalita a jedinečnost…

Jak v minulých letech, tak i pro rok 2020 vydala Knihovna Jiřího Mahena v Brně svůj unikátní Čtenářský diář, jehož ambicí je potěšit čtenáře různorodých žánrů a preferencí. Milovníci literatury tak opět mají možnost si vedle běžných zápisků ozvláštnit svůj každodenní čas tipem na zajímavou knihu, literárním kvízem, čtenářskou mapou, poetickými knižními hřbety či tematickým citátem.
Čtenářský diář vychází už potřetí a znovu nabízí mnoho nevšedního ze světa literatury. Už v úvodní hlavičce si každý majitel diáře může tradičně vedle svého jména, adresy a dalších standardních náležitostí vyplnit půjčovní dobu své knihovny, číslo čtenářského průkazu nebo svoji krevní čtenářskou skupinu.
Po nezbytném kalendáriu následuje individuální čtenářská mapa, do níž je možno vypisovat knihy, které chcete číst při určitých příležitostech, v nejrůznějších obdobích, duševních rozpoloženích, nebo v naladění na konkrétní žánry či formy. Čtenářská mapa tak může posloužit jako seznam přečtených knih i coby specifické vodítko, jakým směrem by se mohla v roce 2020 ubírat vaše četba.


Otočíte-li v diáři na další stranu, naleznete graficky ztvárněný přehled užitečných internetových stran a knižních databází, literárních ocenění i některých blogerů, booktuberů či divadelního seskupení zabývajícího se přenesením knižních světů do dramatické podoby. Tedy vše, co může milovníky literatury obohatit a inspirovat.
Poté už následuje samotný diář.

Jednotlivé dny jsou opět řazeny do sloupců, celý týden se pak nachází na jedné dvojstraně, proto máte všechny své zápisky a potenciální povinnosti daného týdne přímo před očima, aniž byste museli listovat. Každá dvojstrana obsahuje prostor pro poznámky, citát i omalovánku spadající svým vizuálem do příslušného ročního období.
V každém týdnu naleznete rovněž zajímavá knižní doporučení, u nichž se tvůrci snažili především o to, aby si na své přišlo co nejširší spektrum čtenářů – u každého titulu je proto i piktogram naznačující tematické či žánrové zařazení dané knihy.


A v každém týdnu se objevuje také literární kvíz, tentokrát na téma „první věty z knih“. Nejenže můžete odpovídat na otázky, ale navíc – spojíte-li všechna písmena správných odpovědí – vyluštíte výrok z úst osobnosti, jež je s knihami a čtenářstvím neodmyslitelně spjatá.
Když se stranami Čtenářského diáře prolistujete do dalšího kalendářního roku, čekají na vás populární Poetické hřbety, které se pro rok 2020 vztahují k některým státním svátkům či mezinárodním dnům a které mají v rámci daného významného dne pro každého čtenáře nějaké sdělení.

Letošní diář, snažící se tradičně o co největší obsahovou rozmanitost, nabízí oproti těm minulým několik změn: jiné téma a struktura literárního kvízu i Poetických hřbetů, jež se v loňském roce věnovaly horoskopům, a ještě předtím figurovala na jejich místě galerie fotografií znázorňujících polohy při čtení světově proslulých knih. Pochopitelně jsou odlišné i knižní tipy, citáty, omalovánky či přehled užitečného literárního internetového dění. A na místě zmíněné čtenářské mapy byla v loňském diáři Čtenářská výzva, odkazující na projekt internetové stránky databazeknih.cz.
A právě po způsobu knižní databáze naleznete na samém konci diáře v sekci Přečteno hvězdičkové hodnocení, které celý diář uzavírá.
Jeho tvůrci doufají, že se bude čtenářům opět líbit a že ohlasy na něj budou stejně příznivé jako v uplynulých dvou letech.

 

ŠEDIVÁ, Alena. Čtenářský diář 2020. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ctenarsky-diar-2020.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku