Česky | English

Dávkujte si ty správné informace

Autor: Bc. Iveta Cehelská
Číslo: roč. 6, č. 1/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Zvláště dnes je důležité nezahlcovat se nejrůznějšími zprávami, které nás většinou jen znejistí nebo vystraší. Udržujte bdělé vaše kritické myšlení a zprávy čtete jen z věrohodných zdrojů. Zde je alespoň několik odkazů, kam v případě potřeby zabrousit a najít v aktuální situaci vše potřebné. Pokud chcete navíc v této době pomáhat, poradíme vám, jak na to.

https://koronavirus.mzcr.cz
Stránky Ministerstva zdravotnictví. Zde najdete přehledně vše o aktuálním dění, jaký je stav a počet pacientů, včetně přehledných tabulek a grafů, dále návody, jak postupovat v případě podezření nákazy, důležité kontakty, seznam odběrových míst a laboratoří, přehledné informace o koronaviru všeobecně, videa, jak se chovat v MHD, nebo jak si vyrobit doma roušku v případě potřeby. Na web navazují neustále aktualizované stránky https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz

https://www.okoronaviru.cz
Web, který vznikl pro to, aby se věrohodné informace dostaly k lidem. Za vším stojí tým odborníků, který shromáždil informace ze stránek Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zahraničí, Světové zdravotnické organizace, anglických a německých vládních i nevládních stránek. Výtah z nejdůležitějších článků sesbírali a dali na tento web, kde najdeme informace o tom, co třeba není ohledně viru pravda, jak probíhá karanténa a jak izolace, jak se preventivně chránit, jaké jsou rizikové oblasti, co dělat při návratu ze zahraničí a mnohé a mnohé další. Zároveň nechybí ani rubrika přímo pro seniory, kde naleznou odpovědi na všechny důležité otázky. A také záložka o dobrovolnictví, stejně jako záložka s potřebnými kontakty. 

https://www.dobro.cz
Pokud chcete někomu pomáhat, nebo naopak něčí pomoc potřebujete, je k tomu velice rychlá a snadná cesta. Na webu dobro.cz se stačí zaregistrovat, uvést, zda pomoc nabízíte nebo potřebujete, a pak už jen upřesníte lokalitu, ve které se pohybujete a co konkrétně nabízíte nebo naopak, takže zaškrtnete, zda se jedná o nákup/roznášku, venčení, hlídání či učení, zda potřebujete ochranné pomůcky, nebo zda chcete pomoct pouze na dálku nebo úplně jinak.

https://www.delamcomuzu.cz
Tento web nabízí psychologickou online pomoc zdarma zejména těm, kteří teď za nás „bojují v prvních linií“, ať už jsou to vyčerpaní lékaři, zdravotníci, nebo i prodavačky, policisté a mnozí další. Stejně tak pokud jste jen člověk, který ale špatně snáší současnou situaci, pomoc je určena i vám. 

https://www.ff.upol.cz/fileadmin/userdata/FF/aktuality/covid19/Jak_zit_spolu_a_s_virem_Covid-19_20-3-2020.pdf?fbclid=IwAR2AnnkAz86UVakx-FoyshLi94ybxmgIySYz5w1isexAY5zwL1JJc3kx0rM
Jako poslední tu máme leták FF UPOL, který názorně ukazuje, jak se máme v těchto časech chovat, jednak v karanténě, jednak i k sobě navzájem. Ani zde nechybí užitečné odkazy pro další věrohodné informace.

 

CEHELSKÁ, Iveta. Dávkujte si ty správné informace. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 1 [cit. 2020-03-24].

 

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/davkujte-si-ty-spravne-informace.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku