Česky | English

Když Dinosaurům někdo umře

Autor: Martina Hradilová
Číslo: roč. 2, č. 3/2016
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Kniha má docela povedené ilustrace, především pro mladší děti. Textu v knize není příliš mnoho a kromě běžného textu jsou tam životní modelové situace znázorňovány v komiksové podobě, což je pro dnešní děti jistě velmi přístupná forma, přestože text, který je dětem předkládán, není zrovna snadný.

Knížka začíná úplně od počátku, tedy otázkou „Co to vlastně znamená být živý?“ a postupně zobrazuje různé situace, kdy lidé mohou přijít o život, a zdůvodňuje, proč se tak vlastně děje. Zobrazuje také to, jak se se zesnulým rozloučit, proč a co nás vlastně po smrti čeká. Na konci knihy jsou pomocí obrázků znázorněné věci, jimiž můžeme bojovat proti smutku, když nám odejde někdo blízký. Kniha také obsahuje slovníček pojmů, které souvisejí s tématem smrti.

Myslím, že tato knížka je udělaná velmi dobře, ať už pro mladší nebo starší děti. Přece jenom v literatuře stále ještě narážíme na témata, jímž si myslím, že je i smrt, která jsou literárnímu světu tak trochu zapovězena. Ne ve smyslu, že by se v literatuře pro děti neobjevovala, ale spíše tam nebývá vysvětlována. Ale vlastně pořád je to součástí našeho života. A nemusí jít ani o někoho blízké, v dětském světě kolikrát stačí, když umře třeba domácí mazlíček. Práce s těmito tématy nebývá lehká, ale jistě by bylo přínosné, kdyby i takovéto knihy a takováto témata pronikly mezi besedy pro našeho dětského čtenáře.

BROWN, Laurie Krasny a Marc BROWN. Když Dinosaurům někdo umře. 2. vydání. Praha: Cesta domů, 2010. ISBN 978-80-904516-8-1.

HRADILOVÁ, Martina. Když Dinosaurům někdo umře. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 3/2016 [cit. 2016-06-27].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/dinosauri.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku