Česky | English

Do černého! Aneb inspirace z knihoven

Jak zaujmout čtenáře a dostat do knihoven svěží vítr? Na co se soustředit a na čem zase nelpět? To jsou otázky, na které můžete najít odpověď v ohlédnutí se za konferencí Do černého!, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách.

O akci

Třetí ročník konference zaměřený na kreativitu v knihovnách probíhal 23. ledna 2017 v Praze (pozn. redakce: viz též loňský ročník Do černého! Zásah nebo vedle?).

Dopolední přednášky

Dopolední přednáškové pásmo uvedla Jana Jurkasová s Dramatickým kurzem SENior. Ten probíhá v Olomouci v prostorách Divadla na cucky a cílí na seniory, kteří mají možnost osvojit si základní herecké dovednosti, setkat se s herci a poznat nové lidi. Jako výstup prvního ročníku projektu, který zaštítila nadace O2 s programem SmartUP, jsme viděli video, kde usměvaví senioři sdílí svoji radost z kurzu. Mluví o tom, jak museli vystoupit ze své pohodlné škatulky, jak se otevírali novým lidem a snažili se vypořádat s nečekanými situacemi. Jako hlavní pozitivum kurzu vyzdvihují společenství a radost ze vzájemného sdílení se. Video na mě silně zapůsobilo, viděl jsem uvolněné lidi, kteří v průběhu kurzu doslova pookřáli. Nepochybuji o tom, že pro účastníky měl kurz i terapeutický přesah. Video je možné zhlédnout na youtubovém kanále s názvem Dramatický kurz SENior .

Na konferenci nesměl jako řečník chybět ani Tomáš Pipota z Městské knihovny Dobříš, jenž je mezi knihovníky průkopníkem videí na sociálních sítích. Hned na začátku nám ukázal videa, která se nesou v duchu současné youtuberské scény. Krátká a úderná. Mezi ně patřilo např. Jak vytočit svého knihovníka nebo knihovnici? a také knižní recenze B4UT no. 3 – Zámek a klíč . Hlavním smyslem takových videí je pobavit a poukázat na knihovnu, kde mohou mladí trávit svůj volný čas. Tomáš navíc zdůraznil, že video by určitě nemohl vytvářet bez podpory paní ředitelky a svých kolegů, kteří mu občas pracovně vypomohou, aby měl na videa dostatek času. Na podporu sledovanosti navíc Městská knihovna Dobříš sáhla i po placené reklamě na Facebooku, kde je možné nechat si zpětně např. 1x za měsíc poslat fakturu.

Bára Votavová z české sekce internetového knihkupectví Martinus se s námi podělila o know-how, jak zaujmout zákazníky a udržet si jejich přízeň. Prozradila nám, že jejich snahou je zákazníka přesvědčit, že jsou do knih stejně nadšení jako on. Vytváří propagační materiály s knihomolskými slogany, jako jsou trička a plátěné tašky, a také nabízí, že zákazníkovi pošlou knihu s vlastním obalem na zakázku. Kromě toho se velkému úspěchu těší knižní šifra, při které soutěžící hádají z veliké mapy obrázků tituly známých knih. Knihkupectví nezapomíná ani na Facebook, kde podle něj mívají největší popularitu fotky knih, které jsou součástí kavárenského zátiší. Martinus navíc dělá i knižní videorecenze a spolupracují s youtubery, mezi něž patří i Katka Králová. V neposlední řadě pak dalším krokem na cestě za dobrým jménem společnosti byla i kampaň Daruj knihu a zapojení se do Dne nepřečtených knih , a to tak, že Martinus oslovil známé osobnosti, mezi nimiž byl Jakub Kohák nebo Radka Třeštíková, a ti (opět na videu) mluvili o knize, kterou odložili a k níž se pak zase vrátili.

Bára Votavová, Martinus.cz: Na internetu říkali, že čtení je cool

Teeňáckou inspiraci z Brna dovezly Iveta Kratochvílová a Helena Orálková, jež účastníky konference seznámily s prostorem pro kluky a holky od 13 let – TEEN v Knihovně Jiřího Mahena . Kromě klasického představení prostoru se kolegyně věnovaly hlavně Maheniksu, letnímu komiksovému festivalu, a nové aplikaci TEEN na interaktivním stole. Vše současně ukazovaly i na videu a přitom vysvětlovaly, co všechno aplikace umí. Dozvěděli jsme se, že mládež si může vybírat různá místa na pomyslné mapce TEENu, např. když kliknou na knihovnu, zobrazí se jim seznam nejpopulárnějších knih ve fondu a obsahově podobné alternativy. Za plakátkem jsou schované GIFy s jednotlivými programy, jež knihovna nabízí, a jinde najdete pexeso.

Iveta Kratochvílová: TEEŇáci jak Brno

Následně se ke slovu dostal Miloslav Linc, který stručně představil novinku pražské knihovny, jíž je úniková hra. V té se vydáte po stopách zavražděného knihovníka Fridolína Šlapetky, známého odkrývače konspiračních teorií. Ve hře se z šifer a hlavolamů snažíte vyřešit jeho podivný případ a po cestě se seznámíte s prostory knihovny a jejím fondem. Celý dopolední blok pak uzavřel Vojtěch Hamerský, který mluvil na téma Booktube, tedy knižních videorecenzí. Snažil se inspirovat knihovny, aby dělaly videorecenze na knihy, které právě přichází jako novinky do fondu, a zdůrazňoval, že natáčet se dá i na mobil a základní střih už dneska také není problém udělat.

Odpolední workshopy

V odpoledních blocích si účastníci mohli vybírat z různých workshopů. Z anotací programu mě nejvíce zaujal Storytelling, který byl pod vedením Martina Haka zaměřený na obrazotvorbu. V kolečku jsme vytvářeli asociace a různě s nimi experimentovali. Dozvěděli jsme se, že existují 4 typy asociací: nejblíže podobné výchozímu slovu, ty nejabsurdnější, detailní zoom in, při kterém si představíte danou věc a zkusíte říct detail z obrazu (jablko – stopka), a také zoom out, kdy slova zase oddalujeme a zasazujeme do větších celků (strom – les). 

Martin Hak: Storytelling

Jiří Walker Procházka nakonec uzavíral workshopem V literárním doupěti píšou dospělí i děti. Podělil se s námi o své zážitky z dílen tvůrčího psaní pro děti druhého stupně ZŠ. Mluvil o nadšení žáků, kteří si na dílnách vždy vyberou jako probíraný žánr horor, a o tom, že s dětmi se snaží odhalit jednotlivé charakteristiky příslušných žánrů. Ty potom ukazuje na jednom stejném příběhu zasazeném do několika žánrů, kde vesmírné lodě se mění na udatné oře apod.

Shrnutí

Celou konferenci hodnotím jako příjemně strávený den, ve kterém jsme viděli a ozkoušeli řadu inspirativních věcí. Konference nás navíc utvrdila v tom, že má smysl tvořit v knihovně videa a pomocí nich komunikovat s naší cílovou skupinou teens.programu SmartUP od Nadace O2.


Citace

BÍLEK, Vojtěch. Do černého! Aneb inspirace z knihoven. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 1/2017 [cit. 2017-3-17].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/docerneho-inspirace.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku