Česky | English

Druhé housle

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 4/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Ilona Fišerová

Ilona Fišerová se rozhodla zpracovat jedno z témat v literatuře, které si do knižního světa ještě hledá cestu. Literatura s hlavními hrdiny Romy nebo s tematikou rasismu není ani v současné době široce dostupná a případní zájemci musí mezi knihami dlouho hledat, aby našli to, co požadují.

Jeden z hlavních hrdinů této knihy – Ríša, se právě chystá na nástup už do 3. třídy. Ve škole nepatří mezi nejoblíbenější děti z kolektivu; není příliš průbojný a sportovně založený. Má pár kilo navíc a raději tráví čas v hudební škole nebo doma u počítače. Těsně před začátkem školního roku se do starého domu na konci jeho ulice přistěhuje nová rodina. V okolí se vypráví, že se jedná o šestičlennou romskou rodinu, ale sousedé nevědí koho očekávat, proto se šíří i různé zkreslené informace. Ve škole je dětem představen nový žák Tony a paní učitelka ho přisadí právě k Ríšovi. Tony je nebojácný kluk s prořízlou pusou, kterému vstup do nové školy nedělá problém a chce se s Ríšou kamarádit. Oba kluci se navzájem obohacují o nové schopnosti – Tony učí Ríšu ve sportu, ve hře kin-ball a Ríša zjišťuje, že Tony je talentovaný ve hře na housle. Ríša by byl rád, kdyby chodil Tony na hodiny houslí s ním, a tak se společně snaží vydělat hraním na ulici na nové housle, protože Tonyho rodiče nemají dostatečně velké finanční prostředky. Jenže životy obou chlapců zasáhnou problémy, neboť se ve škole ztratí peníze a bohužel je Tony jedním z podezřelých, protože právě u něj se našla vysoká peněžní částka. Přátelství je vystaveno těžké zkoušce a Ríšovi rodiče si nepřejí, aby se s Tonym kamarádil. Oba kluci budou muset vynaložit velké úsilí, aby se vše vysvětlilo a oni mohli zůstat přáteli. Naštěstí všichni dospělí nejsou podezřívaví a chtějí Tonyho podpořit.

VYUŽITÍ V PRAXI

Kniha je určena čtenářům od 9 let. V závislosti na tématu rasismu a stereotypů spojených s barvou pleti lze titul využít při tvorbě besedy o menšinách či toleranci. Zároveň je ústředním tématem také přátelství a ochota pomoc kamarádovi, též vyčlenění z kolektivu a nejistota (u obou chlapců). Vzhledem ke kratšímu rozsahu kapitol je možné využívat přímo textové ukázky z knihy nebo knihu využít v rámci předčítání.

ZDROJ

FIŠEROVÁ, Ilona. Druhé housle. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 188 stran. ISBN 978-80-00-04989-2.

 

CHÁBOVÁ, Helena. Druhé housle. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 4 [cit. 2020-10-07].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/druhe-housle.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku