Česky | English

Dva tátové a zvědavá holka

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 2/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autoři: David Vaníček, Michal Vaníček

Ilustrovaný veršovaný příběh o holčičce Elišce, která bydlí v malé české vesničce. Eliščina zvědavost se projeví tehdy, když se do domu naproti nastěhuje nová rodina se dvěma dětmi. Jenže složení této rodiny nespadá do společenské škatulky „tradiční“. Eliška rázem objeví, že dospělí v domečku naproti jsou dva tatínci. Rozhodne se tedy zjistit, jak rodina dvou tátů žije, a ráda by se skamarádila s jejich dětmi. Eliška ale ví, že její táta nemá pro lidi s odlišnou sexuální orientací úplné pochopení, a tak se mu zdráhá povědět, že ji velice láká seznámení se s novou rodinou. Eliška díky svojí zvídavosti postupně odhaluje život rodiny dvou tátů a kamarádí se s dětmi. Nakonec kamarádství a lumpárny dětí odbourají ledy a předsudky, takže i rodiče Elišky naleznou pro dva tatínky pochopení a respekt.

Autoři knihy jsou registrovaní partneři a otcové dvou dcer. Jsou aktivní na sociálních sítích, kam píší o svém životě a kde se dělí o radosti a starosti, které je doprovází. Pro neznalé tak přibližují život dvou otců v dnešní společnosti. Společnými silami se rozhodli napsat knihu, která děti seznámí s rodinou dvou tatínků a zároveň zaujme po vizuální stránce. Text knihy totiž doprovázejí krásné ilustrace Šárky Svobodové.

Použití knihy

Kniha je vhodná pro malé děti i začínající čtenáře. Hlavním motivem jsou pochopitelně stejnopohlavní rodiče se dvěma dětmi a jejich život. Cílem je poukázat na zastoupení ve společnosti a běžné fungování duhových rodin. Kromě textu lze při práci s knihou využívat i hojné ilustrace, a to pro rozvoj slovní zásoby či fantazie. Sami autoři pak uvádí několik tipů, jak s knihou pracovat a co po dočtení mohou děti dělat, např. počítat všechny kočičky v knize, vyhledávat předměty, které mohou jezdit, či hledat postavy s bílými ponožkami. V knihovnách můžeme knihu využít k obecným besedám s tematikou menšin nebo přímo při programech s LGBT+ tematikou.

Zdroje

  • VANÍČEK, David a Michal Vaníček. Dva tátové a zvědavá holka: knížka pro děti a jejich rodiče. Stará Boleslav: Dva tátové, 2019. 38 stran. ISBN 978-80-907686-0-4.
  • Kniha Dva tátové a zvědavá holka [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné z: https://www.dvatatove.cz/kniha-dva-tatove-a-zvedava-holka/

 

CHÁBOVÁ, Helena. Dva tátové a zvědavá holka. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 2 [cit. 2020-05-19].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/dva-tatove-a-zvedava-holka.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku