Česky | English

Proč má Eda spoustu času a dospělí ne?

Autor: Mgr. Pavlína Lišovská
Číslo: roč. 3, č. 4/2017
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

Malý Eda, kterému bude brzy šest let, ještě nepozná hodiny. Jedno ví ale stoprocentně jistě – on má čas. Pořád. A na všechno. Ale dospěláci jsou nějací divní a pořád někam spěchají, nemají čas a odmítají si s ním hrát, protože ještě musí udělat to či ono. Nejhorší je to s maminkou. V jednu chvíli je milá, pak se podívá na hodiny, vyděsí se a už musí utíkat a cestou si nezazpívají ani jednu písničku za celých 84 schodů. Brzy ale zjistí, že s těmi hodinami a časem obecně to je pěkně zapeklitá věc; a průvodce mu nebude dělat nikdo jiný než jeho milovaný dědeček, který na něj má toho času dost... Zvláštní, že?

Kapitoly v knížce jsou uvozeny krátkým povídáním o tom, kolik slov právě ta jedna kapitola vlastní a jak dlouho bude přečtení trvat. Samozřejmě že to není vypočítáno na minuty, ale vše je hezky připodobněno k nějaké činnosti, již si děti dovedou představit.

Eda svým čtenářům popisuje, jak dny plynou, co vše se mu přihodí (včetně nešťastné události s paní družinářkou) a neustále se podivuje s dětskou naivností a fantazijní hravostí tomu, jak dospělí neustále řeší čas, který vlastně nemají, ale on jim ten svůj dát nemůže. Pro děti, s nimiž se chystáte právě mluvit o plynutí času a jeho určité relativnosti, o fungování hodin a tak podobně, může být tato kniha dobrým pomocníkem, abyste si udělali prostor a ukázali jim, že nejen ony řeší takový problém, ale že i náš knižní hrdina Eda zkoumá tuto záhadu.

Tak co, už víte, proč mají děti více času než dospělí, kteří už nic zkoumat nemusí? :-)

Ukázka

 

Zdroj

HABERSTOCK, Meike. Proč má Eda spoustu času a dospělí ne?. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2017. 107 stran. ISBN 978-80-253-3108-8.


Citace

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Proč má Eda spoustu času a dospělí ne?. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 4/2017 [cit. 2017-12-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/eda.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku