Česky | English

Fenomény v literatuře pro děti a mládež

Autor: Bc. Iveta Cehelská
Číslo: roč. 7, č. 2/2021
Rubrika: Editorial
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Milí příznivci časopisu Impulsy,

když jsme stanovili téma nového čísla našeho časopisu, nikoho z redakční rady nenapadlo, jak široký záběr v sobě slovo „fenomén“ má a jak se na něj dá nahlížet z mnoha různých úhlů, protože každý si pod ním představí něco jiného a něco jiného za fenomén považuje. Pro někoho jsou fenoménem knihy, které se půjčují a čtou, pro někoho zase knihy, které se svým tématem odlišují, nebo dokonce šokují. 

V tomto čísle jsme se zaměřili na knihy pro děti a mládež, jež jsou fenoménem pro nás jako redakci, proběhl také menší průzkum, jak toto téma vnímají knihovníci v naší zemi a které tituly a autory považují naši kolegové za fenomény. Velkým tématem poslední doby je samotná propagace knih, kterou prozkoumala Pavlína Lišovská. Dále jsme oslovili famózního tvůrce dobrodružného komiksu pro děti Nikkarina. Nechybí ani rozhovor s autorem mimořádně oblíbené Prašiny Vojtěchem Matochou. Vyzpovídali jsme rovněž vítězku literární soutěže pro mladé autory Júlii Matulovou a fenomén literární soutěže Hvězda inkoustu nám ve svém článku přiblížil Vojtěch Záleský. Zabrousili jsme i do zahraničí, kde nám fenomény polské literatury pro děti a mládež přiblížily Lucie Zakopalová a Kristýna Schubertová.

Pokud Vás téma fenoménů v literatuře pro děti a mládež zaujalo, naše doporučení směřuje na říjen, kdy se uskuteční online konference Centra dětského čtenářství zaměřená právě na toto téma.

Za tým Impulsů pohodové čtení přeje

Iveta Cehelská
šéfredaktorka

 

CEHELSKÁ, Iveta. Fenomény v literatuře pro děti a mládež. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 2 [cit. 2021-09-13].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/editorial-2-2021.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku