Česky | English

Ekočlánek

Autor: Mgr. Pavlína Lišovská
Číslo: roč. 6, č. 5/2020
Rubrika: K tématu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Milí čtenáři,
pro toto číslo jsme zapátrali v internetových vodách a vylovili jsme pro vás zajímavosti týkající se vzdělávání a vedení dětí k ekologickému smýšlení.

Junák ve spolupráci s Libereckým krajem pracoval po několik měsíců na projektu Envikešky, což byla vylepšená forma klasického keškování, kdy její účastníci byli vedeni k ekologickému smýšlení, nebo mohli stopovat jednotlivé ukryté kešky a jejich postupným odkrýváním se dostat až k pokladu. Projekt je sice již ukončen, ale na stránkách je možné nalézt spoustu materiálů ke stažení zdarma, např. krátké environmentální hry:
http://envikesky.skauting.cz/wp-content/uploads/2015/11/kratke-hry1-upraveno.pdf

A také je zde mini návod, jak připravit keškovací hru v okolí nějaké školy, kterou my knihovníci můžeme využít a překlopit do prostředí, které je blízké nám, a připravit pro naše malé i větší návštěvníky keškovací hru v okolí našich knihoven:
http://envikesky.skauting.cz/wp-content/uploads/2015/11/lov-envikesek-light-verze.pdf

Více materiálů je pak zde: https://www.envikesky.cz/category/programy-do-skol/

Nezisková organizace Hnutí duha již mnoho let produkuje řadu projektů na ochranu planety Země a snaží se dostat do povědomí odborné i laické veřejnosti zásady ochrany přírody. Jednou z jejich iniciativ je i Umění žít. Na těchto webových stránkách najdete řadu tipů, jaké jsou naše možnosti dělat něco pro planetu lépe a jak naši Zemi chránit. Informace zde obsažené lze použít také jako zajímavosti do ekobesed pro školy.
https://umenizit.hnutiduha.cz/
Celé stránky tohoto hnutí, kde najdete řadu dalších tipů a inspirativních článků zaměřených na ekologii jsou zde: https://www.hnutiduha.cz/

Na stránkách EnviWebu, které fungují již více než 20 let, můžete najít shromážděné aktuální i archivní články týkající se ekologie a životního prostředí. Vše je přehledně roztřízeno do kategorií pro snazší orientaci. Kromě článků jsou zde pak tematické infografiky s přehledným zpracováním různých problematik, odkazy na videa vztahující se k tématu ekologie, a to jak populárně-naučné, dokumentární i informační. Jsou zde zaznamenány také chystané akce pro zájemce o tuto problematiku. http://www.enviweb.cz/

Pro zajímavost přidáváme také tzv. Katalog odpadů, kde jsou zpracovány přehledně jednotlivé typy odpadů. Tento katalog vychází z materiálů ministerstva životního prostředí.
http://www.enviweb.cz/katalog

Město Frenštát pod Radhoštěm nabízí na svých stránkách oddíl věnující se ekologické výchově, pod nímž mohou zájemci nalézt řadu materiálů ke stažení. Mezi materiály jsou různé ekologické hry, pracovní listy, příručky, letáky či metodické návody, jež se mohou hodit při přípravě různých aktivit pro děti.
https://www.mufrenstat.cz/materialy-ke-stazeni/ms-50928/p1=50928

Další neziskovou organizací sdružující motivované lidi usilující o ochranu životního prostředí a jeho zlepšování je Arnika. Věnuje se třem základním programům – Centru pro podporu občanů (vede občany k svědomitému rozhodování o životním prostředí), Ochrana přírody a Toxické látky a odpady. Na svých stránkách zveřejňují vše, co s touto tematikou souvisí, pořádají různé soutěže pro veřejnost a také jsou zde zavěšeny materiály ke stažení a dalšímu využití.
https://arnika.org/

Školské zařízení Lipka vzniklo na začátku 90. let v Brně a věnuje se dlouhodobě mimoškolnímu vzdělávání na poli ekologické výchovy. Postupem času se rozrůstala nejen jejich lektorská základna, ale také témata a cílové skupiny, jimž se věnují. Na jejich stránkách najdete jak inspiraci na volný čas, různou kroužkovou a klubovou činnost, tak také materiály ke stažení, kde je nyní k dispozici zcela zdarma metodická příručka naplněná aktivitami obsahující práci s tématy, jako je sucho, ochrana včel, biodiverzita, ohrožené druhy, klimatické změny či třídění odpadů.
https://www.lipka.cz/

Nadace Veronica je další organizací věnující se ochraně přírody, krajiny a životního prostředí, jedná se o největší moravskou nadaci založenou v roce 1992. Jejich cílem je získávat finanční prostředky, jež jsou následně investovány do nejrůznějších aktivit na ochranu a podporu přírody a krajiny. Jejich působení však je širokospektré – v jejich itineráři se tak nalézá i podpora folkloru (Hnutí Folklore’s not dead) či různé upcyklingové výzvy, v jejichž rámci jsou přetvářeny staré věci na nové, s novým posláním. Skrze Nadaci je možné získat také grant v programu Společně pro přírodu či můžete jejich prostřednictvím prodat nejrůznější zboží, které díky prodeji najde někoho, kdo jej ještě bude chtít dál využít či zrecyklovat. Výtěžek ze všech aktivit pak věnují na různé komunitní projekty Brna nebo Jihomoravského kraje.
https://nadace.veronica.cz/

Děti Země jsou dobrovolné nevládní neziskové občanské sdružení, jež se zaměřuje rovněž na ochranu přírody a krajiny. Mezi jejich aktivity patří také vzdělávací programy ekologické výchovy, osvěta a vzdělávání či propagace alternativních kulturních a uměleckých aktivit a mnohé další. Pro zájemce vydávají čtrnáctideník Akce dětí, kde shrnují nejdůležitější události na poli ekologie a environmentalistiky. Různé kampaně pořádané tímto hnutím jsou všeobecně známé, např. Den bez aut, Bezstarostná jízda, Akce Falco (projekt zaměřený na ochranu ohrožených hnízd vzácných dravců) či vyhlašovaná anticena Ropák roku.
https://detizeme.cz/

Na portálu Samosebou.cz můžete krom archivu článků se zaměřením na ekologii, třídění odpadu a ochrany životního prostředí nalézt také aktivity online, využitelné na programech pro děti – nejrůznější osmisměrky, Rekalkulačky, díky nimž si můžeme přepočítat vytříděný odpad, nebo hru Ekontíci 2, kde můžeme zkoušet správně roztřídit odpad do kontejnerů. V zábavné sekci pak najdeme i tematická videa, soutěže, rozhovory či nejrůznější extra výzvy a inspirace. Na přidruženém webu Čistou přírodou (https://prirodou.samosebou.cz/cs/trasy ) pak najdete tipy na místa, která jsou v Česku zajímavá a jsou zde různé pěší či cyklistické výletové trasy.
https://www.samosebou.cz/

Pro menší děti existuje také desková hra Šetříme planetu – Třídíme odpad, která se vyloženě zaměřuje na vedení dětí hravou formou k tomu, aby správně a uvědoměle třídily nejrůznější odpady do správných třídicích nádob.
https://www.mamiee.cz/p/mamiee-hra-setrime-planetu-tridime-odpady?gclid=Cj0KCQiAqdP9BRDVARIsAGSZ8An7j3KEv-o0Iua5-VVR0HAtyazncNgcjcgDrF7kbWLp_y89cI_yMaMaAtGUEALw_wcB

Neuvěřitelnou zásobárnu her a aktivit pro školáky na téma ekologie a třízení odpadu nabízí web Extranet vytvářený krajem Vysočina, které byly sesbírány v rámci soutěže škol o ekologických programech. Najdete tu tipy na výtvarné činnosti, hry, soutěže i výukové aktivity.
https://extranet.kr-vysocina.cz/download/ozp/evvo/index.html

Námět na snadno vyrobitelnou a využitelnou deskovou hru s eko tematikou najdete i na portálu RVP.cz, jenž je určen všem zájemcům o vzdělávání dětí. Tato hra vychází z průřezového tématu environmentální výchova a je určena dětem ve věku od 12 let.
https://dum.rvp.cz/materialy/velka-ekologicka-hra-2.html

 

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Ekočlánek. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 5 [cit. 2020-12-11].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ekoclanek.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku