Česky | English

Fantasy víkend

Fantasy víkend v knihovně je dvoudenní akce, na které se sejdou nadšenci fantasy a sci-fi tématiky. Náplní conu  jsou turnaje v různých karetních a deskových hrách, pořady s autory české scifi a fantasy, workshopy a další například představování nových rpg her a hraní těch již zažitých.

O akci

FvvK con vůbec nevznikal jako con. Původně to měla být pouze malá akce knihovny pro fantasy a sci-fi nadšence. Nemohl jsem totiž dlouhou dobu najít stálou skupinu, se kterou bych si mohl v klidu zahrát deskové a RPG hry a věděl jsem, že  nám na oddělení pro děti chodí hodně mladých lidí, kteří hodně čtou fantasy literaturu a občasně hrají. Myslím, že můžu s klidem říci, že na začátku tohoto conu byl „absťák“ (dlouhodobě nemožnost pohádat se s někým o knize  a zahrát si DrD )! Začali jsme tedy s kolegou Tomášem Kalistou přemýšlet nad malou, komorní akcí jen pro pozvané nadšence.

Původně jsme měli v plánu hrát pouze nějaké deskové hry a Dračí Doupě. Myslím, že nápad pozvat nějaké autory a zapojit do toho komiksy (představení několika zajímavých kusů) byl hlavně mého kolegy. A pak se to zvrtlo a začali jsme do  programu pomalu, ale jistě přidávat další položky. Po několika dnech plánování nám z toho vznikla celodenní akce, jejíž součástí byly programy s autory a besedy s lidmi, kteří se ve světě her a fantasy literatury pohybují. Postupně jsme s kolegou získávali kontakty na různé firmy, organizace, weby a herny, které podporují dění ať už v herním, nebo literárním světě. 

BooK con

V Čechách se ročně pořádá několik velkých událostí (conů), které jsou už zažité, mají tradici (Gamecon ) a návštěvníci se na ně rádi vracejí – vytvořit událost těchto měřítek v rámci jedné knihovny je ovšem nemožné. Proto jsme (v roce 2015 ) začali hledat knihovny, ve kterých by měli o uspořádání FvvK conu zájem. Přihlásilo se jich hned několik (Třinec, Mladá Boleslav, Náchod, Hradec Králové, Olésnice a měla být dokonce i Wroclaw – s tou to snad vyjde letos. Tak se začal FvvK con šířit a konal se na několika místech v ČR a jednom místě v Polsku současně. V letošním roce počítáme, že se akce bude odehrávat zhruba v sedmi až deseti knihovnách u nás a doufáme, že se i za hranicemi ČR rozšíří. Na základě informační schůzky, která proběhla 19. května 2016, jsme se s kolegy a kolegyněmi z knihoven rozhodli, že změníme název na něco více vhodného pro knihovny – a z FvvK conu se stal BooK con.

Momentálně probíhá soutěž o vytvoření nejlepšího loga BooK conu (uzávěrka je 30. června 2016). Letošní ročník BooK conu se bude konat 4. – 6. listopadu, tématem je cosplay a program je opravdu pestrý. Postupně budeme informace o programu zveřejňovat na FB stránkách Book conu, na YouTube budou videa a snad vzniknou i samotné webové stránky. Rok 2016 bude pro další vývoj této knihovnické události opravdu stěžejní a doufáme, že se akce podaří a bude se šířit dál. Jako MOR!

Autor fotografií: Jitka Skopcová


PIPOTA, Tomáš. Fantasy víkend. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 2/2016 [cit. 2016-06-27]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/fantasy-vikend.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku