Česky | English

František Havlůj – nakladatelství Běžíliška

Autor: Mgr. Helena Hubatková Selucká
Číslo: roč. 2, č. 4/2016
Rubrika: Impulsy u kávy
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

U kávy s nakladatelem a redaktorem Františkem Havlůjem

V roce 2013 se na českém trhu objevilo nové nakladatelství pro děti. V jeho produkci jsou leporela, ale i naučné a beletristické knihy pro mladší čtenáře, vždy zajímavě ilustrované a textově nadprůměrné. Jeho název je Běžíliška a je neodmyslitelně spojeno s Františkem Havlůjem. Tento třicátník je osobou mnoha podob. Civilním povoláním je jaderný fyzik, ve volném čase nakladatel a redaktor, skaut i zachránce drobných sakrálních památek.

Nakladatelství Běžíliška se daří. Jeho knihy se pravidelně objevují v katalogu Nejlepší knihy dětem , ale sbírají i další ocenění. Pro rok 2016 byl v tomto ohledu je zatím nejvýznamnějším: Magnesia Litera pro děti a mládež 2016 za vynálezeckou poezii Robina Krále, Jany Hruškové a Zuzany Brečanové s názvem Vynálezárium a Zlatá stuha 2016 za Vynálezárium (literární část) a za příběh z podmetra Kuba Tuba Tatubahn .

Své podnikání charakterizuje vtipně jako krásnou disciplínu, která se neobejde bez mecenáše. A tak je jím sám-sobě. Vědec pomáhá nakladateli.[1][1] JIRKŮ, Irena: Chvále leporelu. Hospodářské noviny: magazín ego!  27. 11. 2015, s. 36-38, ISSN 1213-7693.


U kávy s Františkem Havlůjem

Co pro vás znamená nakladatelství Běžíliška?

Na jednu stranu splnění snu, na druhou stranu ohromný závazek. Teď, když nakladatelství funguje už třetím rokem a čtenáři s našimi knížkami začali počítat, se na Běžílišku nemůžu jen tak vykašlat. Nemůžu ji jen tak zavřít, už jenom proto, že pak by mi doma zbyl obývák plný knih. Je ohromný pocit vydat knížku, která se dětem líbí, a dospělí se za ni nestydí. Zároveň je to trochu svazující – aby se nakladatelství udrželo v chodu, musí vznikat stále nové knížky. Laťku jsme si nastavili vysoko hned první rok leporelem Ferdinande! , které se letos dočkalo už třetího dotisku, letos kniha Vynálezárium dokonce získala ocenění Magnesia Litera. V téhle situaci si prostě už nemůžu říct, že už mě to nebaví a dál se běžílišce nebudu věnovat. Navíc by to ani nebyla pravda.

Jakými profesemi jste se dostal až té současné nakladatelské?

K nakladatelské profesi jsem se ještě vlastně úplně nedostal. Nebo spíš se k ní dostávám opakovaně každý den po svém běžném zaměstnání ve vědě.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Vymýšlení fyziky prokládám jejím programováním, chystám si přednášky a školení, vymýšlím, jak dělat ve věcech pořádek a jak k tomu přesvědčit i ostatní. Než si v letošním roce stoupající poptávka po knížkách vyžádala nábor dalších sil, tak jsem v mezičasech vyřizoval objednávky. Odpoledne se scházím s autory a plánujeme další spolupráci.

Jak byste definoval „čtenáře“?

Protože se věnujeme i vydávání leporel, se kterými si mohou hrát i nejmenší děti, našimi „čtenáři“ mohou být klidně i ti, kteří si leporela rozkládají po podlaze a nechají v jejich bludišti pobíhat králíky.

Existuje literární postava, kterou byste nechtěl potkat a proč?

Mirek Dušín. Je totiž exemplárním případem toho, že to, co je zdánlivě ideální, je vlastně nesnesitelné.

Jakou dětskou knihu si z dětství vybavíte jako první?

Pohádku o staré tramvaji od Oty Hofmana. Vypráví se v ní o tramvaji, kterou chtějí odložit do starého železa. Protože ale jde skutečně jen o to železo, tak stačí, když děti nasbírají 100 nebo kolik tun šrotu a tramvaj Terezku tak zachrání. 

Jaký sen byste si chtěl splnit?

Můj nakladatelský sen byl, že jednou budu mít u Fišera vlastní poličku. Fišer ale v prosinci končí, takže tenhle sen už se mi nesplní.


Další zdroje

Kniha, která ožila na Technetu, je nominována na cenu Magnesia Litera. In: Technet.cz [online]. Praha: MAFRA, 2016 [cit. 2016-10-23]. Dostupné z: <http://technet.idnes.cz/vynalezarium-beziliska-magnesia-litera-f0e-/tec_reportaze.aspx?c=A160303172235_tec_reportazekuz >.

Vynálezárium. Aby i vaše děti věděly, že věci kolem nejsou samozřejmé. In: Technet.cz [online]. Praha: MAFRA, 2015 [cit. 2016-10-23]. Dostupné z: <http://technet.idnes.cz/vynalezarium-00x/tec_technika.aspx?c=A150723161108_tec_technikakuz >.

Spolek pro vnitřní obnovu krajiny [online]. [cit. 2016-10-23]. Dostupné z: <http://www.obnova-krajiny.cz >.

Nakladatelství běžíliška: ocenění [online]. [cit. 2016-10-23]. Dostupné z: <http://www.beziliska.cz/oceneni >.

Citace

HUBATKOVÁ SELUCKÁ, Helena.František Havlůj – nakladatelství běžíliška. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 4/2016 [cit. 2016-10-26].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/havluj.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku