Česky | English

Hello Ruby

Autor: Helena Chábová
Číslo: roč. 8, č. 1/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy:

Liukas, Linda

O KNIHÁCH

Série tří knih pro děti o technice, prostředí internetu i základech programování cílí na nejmladší děti již v mateřské školce. Linda Liukas je finská programátorka, která se rozhodla vytvořit publikace pro malé děti, neboť právě ty přicházejí s výpočetní technikou do úzkého kontaktu v podstatě u prvních hraček, her a při sledování pohádek. Jak již bylo zmíněno, jedná se o tři knihy: Výprava do internetu, Velká cesta do nitra počítače a Dobrodružné programování. Texty jsou naučné a poučné, přesto je forma vyprávěcí, příběhová a všemi tématy provází holčička Ruby. Formát je tedy takový, aby děti zaujal a nejednalo se pouze o nic neříkající pojmy. Vzdělávání s takovým zdrojem se pak stává hravější a zábavnější, u dětí je větší šance, že je bude učení bavit a více si zapamatují. Kapitoly jsou vždy doplněny cvičením, kde si děti ověří, jak dané problematice rozumí a jestli je třeba ještě něco dalšího vysvětlit. 

Výprava do internetu předkládá základní znalosti počítačových sítích, propojení světa a obecně o tom, jak tohle všechno vlastně funguje. Zároveň dává do kontextu i bezpečnost na internetu a správné chování, jež by si měly děti vštípit co nejdříve (s ohledem na to, kdy začínají s výpočetní technikou a internetem).

Velká cesta do nitra počítače naopak představuje technický svět uvnitř počítače – tedy té krabice, která nám sedí pod stolem nebo na stole. Jak je možné, že všechno funguje? A na tak malém prostoru? Kde jsou ukryté všechny ty „věci“, které vidíme na monitoru? Popis jednotlivých částí počítače, ale i fungování na bázi čísel. 

Dobrodružné programování je poslední titul série a nabízí dětem základy programování. Nejedná se o žádné složitosti, ale výuka začíná na logických hrách. Logické uvažování je základem, bez něhož se programování nedá zvládat, ale naštěstí i to se dá trénovat a tak i ti, komu se nezadaří hned, mají možnost posouvat svoje znalosti a schopnosti. 

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

Knihy je možné zařadit do vzdělávacích programů – ať už pro školy, tak i do kroužků, které v knihovnách také bývají. Mohou sloužit jako opora pro vytvoření besed o bezpečnosti na internetu pro nejmenší, ale i do různých robotických klubů. Ano, v tomto případě je nutné si knihy pečlivě nastudovat, abychom předávali správné informace, přesto základy, jež můžeme v knihovně poskytnout, jsou pořád nenahraditelné.

Kniha je pro děti od 5 let.

ZDROJE

LIUKAS, Linda. Hello Ruby: Výprava do internetu. Vydání první, Praha: Dynastie, 2019. 99 stran. ISBN 978-80-907648-0-4

LIUKAS, Linda. Hello Ruby: Velká cesta do nitra počítače. Vydání první, Praha: Dynastie, 2019. 87 stran. ISBN 978-80-905803-9-8

LIUKAS, Linda. Hello Ruby: Dobrodružné programování. Vydání první, Praha: Dynastie, 2019. 112 stran. ISBN 978-80-905803-4-3

 

 

Helena Chábová. Hello Ruby. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 8, č. 1/2022 [cit. 2022-6-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/hello-ruby.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku