Česky | English

Druhé housle

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 4, č. 3/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Ilona Fišerová
  • Ilustrace: Lenka Jasanská

https://www.obalkyknih.cz/file/cover/1939241/mediumO knize

Dvanáctiletý Tony se se svojí početnou rodinou nastěhoval do nového města, bydlí zde ve starém domě, který postupně rekonstruují a kde nejspíš straší. Spolu s novým městem přijde i nová škola a samozřejmě noví kamarádi. Tonymu však stačí jeden jediný – chlapec Ríša, s nímž sedí v lavici. Oba jsou naprosto rozdílní. Tony je hubený, Ríša při těle, Tony má rád sport, Ríša hudbu, Tony nechtěně přitahuje maléry, Ríša je spíše mazánek učitelů. A přesto si výborně rozumí a vytvoří nerozlučnou dvojku. Tony přivede Ríšu díky hře Kin-ball ke sportu, naopak se od něj začne učit na housle, společně si vydělávají na ulici, aby mohli koupit i druhé housle pro Tonyho, rozhodnou se zachránit bezdomovce a mimo jiné také prozkoumat Tonyho starý dům. Prostě kamarádi jak se patří. Ale i když je Ríša u Tonyho doma vždy vítaný a je tu oblíbený, naopak to tak nefunguje. Ríšovi rodiče Tonyho pro jeho romský původ odmítají, řídí se svými předsudky a zakazují synovi se s tímto chlapcem přátelit. Kamarádi by však vždy měli stát při sobě, ať se děje cokoli, a s touto zatěžkávací zkouškou si musejí projít i oba kluci.

Ačkoli je ústředním tématem knihy přátelství, našli bychom tu přesah do mnoha dalších aktuálních problémů. Velkou roli zde hraje romský původ jednoho z hlavních hrdinů a obecně předsudky vůči této etnické skupině, které jsou hravou a skrytou formou zakomponovány do příběhu tak, aby nebyly příliš nápadné a umělé, ale stejně tak je nelze ani přehlédnout. Další z hlavních témat bychom mohli shrnout pod pojmem „nová zkušenost“. Těch bychom tu našli hned několik – ať už se jedná o domov, školu, kamarády, volnočasové koníčky nebo pomoc druhým, chlapci se společnými silami i od sebe navzájem neustále vypořádávají s novými událostmi kolem sebe. Menšími přesahy, jež bychom v knize mohli najít, jsou pomoc druhým, vstřícnost, touha po moci a mnoho dalších. Pozorný dospělý čtenář odhalí téměř všechny skryté poučky v příběhu po prvním přečtení, avšak děti mladšího školního věku, jimž je kniha určená, by v ní měly vždy objevit něco nového, něco, co by pro ně mělo být obohacující. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, zábavní, trochu rošťáci, a přitom čestní, slušní a poctiví. Přesně ten typ hrdiny, který dítě zaujme, a zároveň si z něj může vzít i dobrý příklad.

Jak pracovat s knihou

Kniha má díky svému rozsahu témat poměrně široké využití. Nejvíce ji lze uplatnit na programech o přátelství, o jinakosti a zároveň i o šikaně, kde je možné ukázat, že i méně oblíbené děti vystrčené z kolektivu jsou vlastně fajn, a určitě i v programu o správném chování (nemyšleno ve smyslu etiketa, ale spíše chování vůči druhým). Kniha je vhodná pro čtenáře od 9 let.

Ukázka

Zdroj

FIŠEROVÁ, Ilona. Druhé housle. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 118 stran. ISBN 978-80-00-04989-2.


Citace

ČECHOVSKÝCH, Matty. Druhé housle. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 3/2018 [cit. 2018-09-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/housle.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku