Česky | English

Hrnečku, vař!

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 4/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Kateřina Čupová

O knize

Když Víťa pomohl staršímu pánovi a za odměnu od něj dostal hrnec, byl to výjev jako z pohádky. Však se také jednalo o kouzelného dědečka, a kdybyste Víťovu novému hrnci řekli „Hrnečku, vař!“, hned jej máte plný kaše. Jenomže co s tím? Kdo by dneska stál o pohádkový hrnec nebo o kaši? Vždyť Víťa má radši superhrdiny… A tak se rozhodne, že se jedním superhrdinou sám stane, a v boji se zlem mu pomůže právě hrnec. Začne si říkat Kašoman a společně se svými dvěma kamarádkami se vypraví hledat v městečku zločince. Žádné však nenachází, a tak v mezičase řeší i drobnější problémy, jako je například autobus, který odjíždí dřív než má a většina lidí jej nestihne, nebo šikanu spolužáků. Brzy se však ukáže, že Hrnečku, vař! není jediná pohádka, která ožila. Víťovo město začne ohrožovat Otesánek, a protože nikdo neví, co s tím, je ten správný čas pro hrdinský čin Kašomana.

Využití knihy

V určitém věku děti z klasických pohádek odrostou a ztratí o ně zájem. Stačí však upravit zápletky tak, abychom zaujaly i trochu starší cílovou skupinu, anebo rovnou nechat tvorbu nových příběhů na samotných dětech. Tato kniha může sloužit jako inspirace, jak přivést děti k přemýšlení nad klasickými pohádkami tak, aby je to samotné bavilo. Můžeme je nechat vytvořit nový příběh ze současného moderního světa s využitím pohádkových artefaktů, nebo naopak nový zvrat v příběhu, a to třeba přidáním dosud neznámého superhrdiny. Děti díky tomu rozvinou fantazii, komunikaci, kreativitu, popřípadě i spolupráci ve skupině a své výtvarné a vyjadřovací schopnosti, pokud je necháme příběh zpracovat komiksovou formou.

Zdroj

ČUPOVÁ, Kateřina. Hrnečku, vař! Praha: Argo, 2022. Přibližně 200 stran. ISBN 978-80-257-3811-5.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Hrnečku, vař! Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 4 [cit. 2022-12-16]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/hrnecku-var-prosinec-2022.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku