Když řeknu, že jsme dennodenně obklopeni informacemi různé povahy a rozličného množství, budu ještě velmi mírná. Společnost je jimi zavalena, ne-li doslova přesycena. Kamkoliv se člověk podívá, spatřuje nějaká sdělení. A musí jednat velmi obezřetně, když s nimi nakládá. Ostatně to také v různé míře během celého roku vštěpujeme našim čtenářům. V tomto čísle časopisu IMPULSY se společně zaměříme na informační vzdělávání, informační gramotnost a s tím související (i okrajová) témata.
V rubrice Doporučujeme naleznete opět tipy na zajímavou literaturu, již můžete využít ve své knihovnické praxi – a dokonce se mezi doporučenými tituly objeví jeden věnující se fake news, jednomu z témat skloňovaných v současné době všemi pády. V Impulsech na webu nám svou práci s dětmi poodhalí lidé z CzechITas, kteří se zaměřují na předávání informací a zkušeností s prací s novými technologiemi a kteří vzdělávají děti v oblasti digitální gramotnosti.
V Impulsech u kávy si tentokrát můžete přečíst dokonce dva rozhovory – jeden z nich s Hanou Pietrovou z třinecké knihovny, která se krom jiného specializuje na práci s mládeží a rozhovořila se i o informačních lekcích v knihovnách, a druhý s Honzou Zikuškou, jenž se věnuje vzdělávání na poli informační gramotnosti. V rubrice Inspirujeme se nám tři knihovnice poodhalí svou práci při lekcích informačního vzdělávání v knihovnách, a to s různými cílovými skupinami – s dětmi prvostupňovými, druhostupňovými a se středoškoláky – a dále nahlédneme pod pokličku zkouškám k certifikaci dětských knihovníků, kde se zaměříme na oblast práce s informacemi a úskalí, s nimiž se studenti kurzu nejčastěji potýkají u zkoušek. Chybět rozhodně nebudou dobré rady a podněty.
V rubrice Objevujeme se zaměříme na téma, jež úzce souvisí s informační a čtenářskou gramotností – odhalíme si význam zkratek PISA a PIRLS a zjistíme, jak jsou pro knihovnickou praxi využitelné výsledky z těchto mezinárodních výzkumů, jež propojují práci s informacemi a čtenářskou gramotností. Rubrika Pře(d)kládáme tentokrát představí literaturu z daleké Asie, a to konkrétně japonský komiks manga, který si v České republice získal mezi čtenáři velkou oblibu. A v rubrice Učíme se se ohlédneme za proběhlým metodickým seminářem ve Svitavách, který lektorovala spisovatelka Klára Smolíková.
Doufám, že se v tomto informacemi nabytém čísle neztratíte, ba naopak že zde najdete spoustu inspirace pro svou práci a zajímavé podněty k zamyšlení.
Příjemné čtení a krásné letní dny.
Pavlína Lišovská
šéfredaktorka časopisu IMPULSY