Česky | English

Já jsem Malála

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 3/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorky knihy: Malála Júsufzajová a Patricie McCormicková

Malála Júsufzajová je dnes třiadvacetiletá mladá žena, která aktivně bojuje za lidská práva; se zvýšeným důrazem na práva dívek a žen ve vzdělávání. V roce 2014 se stala držitelkou Nobelovy ceny za mír – a to jako nejmladší člověk v historii udělování Nobelových cen.

Malála, jako spoluautorka životopisného románu, popisuje své snahy o změny, které začínaly už v rodném Pákistánu v okresu Svát. Když Pákistán napadla teroristická organizace Talibán, zakázali dívkám chodit do škol. Tehdy 10letá Malála začala svůj boj. Díky podpoře rodiny, jež vzdělání považovala za důležité (její otec byl učitelem a ředitelem jedné z místních škol), mohla již v brzkém věku bojovat za vzdělání svoje i dalších dívek. Později začala spolupracovat se stanicí BBC Urdu, kde popisovala aktuální dění pod nadvládou Talibánu. Postupně se snažila zvyšovat povědomí o absenci vzdělávání a politické situaci v Pákistánu. Následkem jejího úsilí byl pokus o vraždu – v roce 2012 se ji pokusil Talibán zastřelit. Malála přežila a ani atentát ji nezlomil v touze po vzdělání. V době léčby její rodina emigrovala do Velké Británie, kde mladá dívka pokračovala v boji za rovný přístup ke vzdělání, jemuž se věnuje dodnes.  

VÝZNAM KNIHY

Kniha předkládá čtivý životopisný román o těžkostech života, které provázely Malálu Júsufzajovou od dětství. V západních zemích je školní docházka normální, ovšem pro Malálu to bylo nedostižným cílem, o nějž musela bojovat. Není jediná – dívek a žen (ale i chlapců, mužů), které nemohou navštěvovat školy, je na světe několik milionů. Pro mladé (ale i dospělé) čtenáře se četbou otevírá „okénko“ do jiného světa, kde jít ráno do školy je odměnou.

ZDROJ

JÚSUFZAJOVÁ, Malála a MCCORMICKOVÁ, Patricie. Já jsem Malála: skutečný příběh dívky, která bojovala za vzdělání a změnila svět. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2015. 227 stran. ISBN 97-80-00-04072-1.

Malála Júsufzajová. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Malála_Júsufzajová.

 

 

CHÁBOVÁ, Helena. Já jsem Malála. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 3 [cit. 2020-07-29].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ja-jsem-malala.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku