Česky | English

Jak se zorientovat v knižních novinkách pro děti a mládež

Autor: Mgr. Hana Kólová
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Impulsy na webu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Při vyhledávání literatury a knižní produkce určené pro děti a mládež pomohou nejlépe stránky internetových knižních databází i další čtenářsky zaměřené stránky, také stránky literárních ocenění, tematické skupiny na sociálních sítích, tištěná periodika zabývající se knižními novinkami či ediční plány vybraných nakladatelství.

Podíváme-li se blíže na internetové knižní databáze, pak pomyslnou českou jedničkou na tomto poli je databazeknih.cz . Nabízí přehled a hodnocení knižních titulů, povědomí o novinkách, komentáře čtenářů, informace o autorech, aktuality z literárního světa i nejrůznější knižní žebříčky. U každé jednotlivé knihy je pak uvedeno množství údajů zahrnující kromě roku vydání, nakladatelství, počtu stran, případného překladu apod. i žánrové zařazení. Pokud se tedy zaměříme na žánr literatury pro děti a mládež, pak při dalším kroku získáme podrobný přehled příslušných knih. U každé knihy jsou dále i tzv. štítky umožňující další členění knih, kupř. dětský hrdina, knihy pro dospívající – young adult, dětská dobrodružstvíatd., štítků je celá řada. U mnoha knih navíc často bývá i kolonka nabízející přehled podobných knih jako je ta, již máte právě zobrazenou. Je tedy poměrně dost cest, jak se dobrat k zajímavým a inspirativním knihám.

Podobné možnosti nabízí i další česká stránka – Československá bibliografická databáze, cbdb.cz . Pokud jde o databáze zahraniční, pak je přínosné navštívit stránku goodreads.com , která krom žánrů, komentářů, hodnocení, ocenění a jiných standardních informací disponuje i dalšími zajímavostmi, jako je třeba informace o tom, v jakých všech jazycích daná kniha vyšla a jaký vizuál ona vydání mají.

Při výběru kvalitní literatury pro děti a mládež se určitě vyplatí brát zřetel na oceněné knihy, k čemuž v první řadě přispěje Zlatá stuha, cena udělovaná tvůrcům knih vydaných v českém jazyce a jediná cena v ČR zaměřená výhradně na dětskou literaturu. Je udílena z hlediska několika kategorií (literární, výtvarná a překladová část, komiks, nakladatelský počin) a rovněž z hlediska několika žánrových rozlišení (beletrie pro děti, beletrie pro mládež, literatura faktu pro děti a mládež, teorie a kritika literatury pro děti a mládež atd.). Na stránkách zlatastuha.cz . se s oceněnými tituly můžete blíže seznámit.

Stejně tak i na stránkách v současné době patrně nejprestižnější literární ceny – magnesia-litera.cz . Ta se zabývá především literaturou pro dospělé, avšak i ona má svoji kategorii pro mladší čtenáře, jíž je Litera za knihu pro děti a mládež. Oceněné knihy i další tipy na garantovanou kvalitní literaturu nabízejí stránky nejlepsiknihydetem.cz .

Za zmínku jistě stojí i Cena Hanse Christiana Andersena, která je považovaná za nejvýznamnější mezinárodní ocenění pro autory píšící pro děti a mládež. Pokud si seznam oceněných spisovatelů vyhledáte na některé z internetových databází, můžete si zároveň prohlédnout jejich knihy i s hodnoceními a komentáři.

Další možnost rozšíření literárních obzorů poskytují stránky typu iliteratura.cz , klubknihomolu.cz či vaseliteratura.cz , na kterých naleznete informace o knihách a spisovatelích, recenze, rozhovory, odkazy na autorská čtení, literární festivaly, knižní veletrhy apod.

Máloco hraje při výběru knihy takovou roli jako osobní doporučení, proto je přínosné zavítat i do některé ze skupin na sociálních sítích, kupř. do facebookové skupiny Co čteme , nebo Knižní závisláci .

Podobných skupin existuje dostatek, stačí si jen vyhledat tu podle svého gusta. Jejich velkou výhodou je okamžitá zpětná vazba a možnost dalšího dialogu.

Preferujete-li informace v tištěné podobě a nadto se zřetelem na nové tituly v rámci jednotlivých žánrů, je na místě časopis Knižní novinky, vydávaný Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Jde o čtrnáctideník a je k dostání zdarma, zpravidla v knihkupectvích, kde zároveň můžete získat i ediční plány, kupř. tradičního nakladatelství Albatros, které už sedmdesát let produkuje české i překladové knihy pro děti a mládež.

Vzhledem k tomu, že se současný knižní svět (žánr literatury pro děti a mládež nevyjímaje) skládá z opravdu velkého množství různorodých titulů, mohou všechny tyto internetové stránky i další zmíněné možnosti dobře pomoci nalézt kvalitní, uspokojivé a pro čtenáře nejrůznějších věkových skupin optimální knihy.

 

KÓLOVÁ, Hana. Jak se zorientovat v knižních novinkách pro děti a mládež. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/jak-se-zorientovat-v-kniznich-novinkach-pro-deti-a-mladez.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku