Česky | English

Jan Zajíc: příběh pochodně č. 2

Autor: Dominika Krčálová DiS.
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autor: Josef Šorm

Komiksový příběh Jana Zajíce. Píše se rok 1968, „pražské jaro“ je v plném proudu a všichni věří, že se otevírá cesta ke svobodě. Osmnáctiletý Jan se svými přáteli tráví léto a sní o budoucnosti. Přichází ale 21. srpen 1968 a začíná okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Poté se vše vrátí do starých kolejí a lidé si opět začnou zvykat na nesvobodu. V lednu 1969 se na protest upálí student filozofické fakulty Jan Palach. Jana Zajíce jeho čin zasáhne a očekává, že po Palachově smrti začne národ protestovat. Má však pocit, že žádná změna nenastává a rozhodne se Jana Palacha následovat. Vydává se do Prahy, zanechá dopisy pro celý národ a pro svou rodinu. „Možná na mě zapomenou. A určitě budu trpět. Nebudu ale jen nečinně přihlížet tomu, co se děje. K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali sebou vláčet několika diktátory.“ „Žel Bohu, nejsme na světě jenom sami. Nedělám to proto, že by mne omrzel život, ale právě proto, že si ho až příliš vážím. Nesmíte se nikdy smířit s nespravedlností, ať je jakákoli.“ Stává se tak pochodní č. 2. Kniha tak přináší čtenářům méně známý příběh Jana Zajíce, který stejně jako Jan Palach obětoval svůj život za myšlenku svobody českého národa.

Praktické využití:

Knihu je možné zapojit do výukových programů, které se věnují událostem v Československu v roce 1968 a soudobým dějinám. Kniha je určená pro čtenáře od 11 let.

Zdroj:

ŠORM, Josef. Jan Zajíc: příběh pochodně č. 2. V Praze: Albatros, 2019, 48 stran. ISBN 978-80-00-05420-9.

 

KRČÁLOVÁ, Dominika. Jan Zajíc: příběh pochodně č. 2. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/jan-zajic-pribeh-pochodne-c-2.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku