Česky | English

Kam chodí do školy děti z celého světa

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 2/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Helena Haraštová, Štěpánka Sekaninová

O knize

Některé školy jsou hodně podobné těm našim, českým, v některých si děti mohou svůj denní rozvrh sestavit samy a někde dokonce školu ani nemají, a i přesto se chodí vzdělávat. Jaké podoby má škola v různých koutech světa? Děti se pomocí této hravé encyklopedie mohou podívat na vzdělávání dětí v rozvojových zemích, ale i třeba v pralesech, v nemocnici, nebo naopak nahlédnout do školy v Japonsku. Každá země a kultura navíc používá jiné pomůcky, začleňuje do své výuky jiné předměty, každá škola je něčím originální a specifická. A pokud by byla škola v pralese nebo na druhé straně zeměkoule příliš exotická, můžeme dětem ukázat alespoň to, jak vypadá například škola v nemocnici pro dlouhodobě nemocné děti.

Využití knihy

Knihu lze nejvíce využít při probírání nejrůznějších sociálních a etnických témat. Obzvláště v dnešní době, kdy je do škol poměrně velký přísun nejen ukrajinských dětí, ale i různých jiných menšinových žáků, je důležité dětem ukazovat, že školní docházka není všude stejná a v každé zemi jsou zvyklí na něco jiného, něco svého. Kniha zpestří i nejrůznější zeměpisná témata, pro děti by mohlo být zajímavé sledovat, jak se žije jejich vrstevníkům ve světě. Mnohdy zjistí, že školu najdou i tam, kde by ji třeba neočekávaly – třeba uprostřed zmíněného deštného pralesa.

Zdroj

HARAŠTOVÁ, Helena a Štěpánka SEKANINOVÁ. Kam chodí do školy děti z celého světa. V Praze: Albatros, 2022. ISBN 978-80-00-06674-5.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Kam chodí do školy děti z celého světa. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 2 [cit. 2022-09-20]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kam-chodi-do-skoly-deti-z-celeho-sveta.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku