Česky | English

Hana Kasíková – Filosofická fakulta Univerzity Karlovy

U kávy s Hanou Kasíkovou, členkou poroty přehlídky OKNA

Impulsy u kávy

Odvážné rozhovory s odvážnými soutěžícími i porotou knihovnické přehlídky OKNA, která proběhla v Městské knihovně v Sedlčanech v dubnu 2016 (více).

Hana Kasíková

Co pro vás znamenala účast v porotě na přehlídce OKNA?

Setkání s lidmi, kteří to s dětmi myslí vážně a přitom pracují s  lehkostí, jež dává literární umění. Obrovskou příležitost učit se z kombinace výchovy a umění od těch, kteří to umějí. Trochu trápení, jak volit hodnotící slova pro mnohostrannost viděného.

Uveďte tři vlastnosti, bez kterých se ve vaší práci neobejdete?

Jejda – výčty mi nikdy nešly. Zkusím... 1) nastavenost na učení a nemyslím tím jen znalosti, 2) pozornost k tomu, co lidé chtějí, jak přemýšlejí a co dělají a 3) občasné překousnutí netrpělivosti, když se něco zadrhne.

Co z vaší práce vás nejvíce baví?

Ani výběr „nej“ mi moc nejde, takže opět pokus... Těší mě, když vzniká něco nového, co si užiju já i další. Mám u tohoto vzniku takové legrační šimravé pocity, které mi naznačují, že to dává nějaký smysl (třeba i u vymýšlení nesmyslů).

Existuje literární postava, kterou byste nechtěl(a) potkat a proč?

Hm... Vzhledem k tomu, že jsou to postavy fiktivní a lze je v případě ohrožení života či mé cti zase „odvolat“, nebráním se potkat žádnou z nich... Docela si dovedu představit večírek s nimi ve velkém stylu. Koneckonců se studenty při tématu rozvoj kreativity děláme cvičení, kdy si na pomyslnou recepci zveme právě fiktivní postavy, představujeme je druhým, vyměňujeme si péči o ně a vyprávíme, co zajímavého nám řekly. (Je pravda, že některých se člověk raději brzy zbaví).

Kdo je vaší největší inspiraci?

Zase „nej“? Vidím to spíše jako takový patchworkový kabátek, sešitý z podnětů různých lidí a různých situací, který mi vyšle impuls do těla, že je čas k vymýšlení. Bezostyšně si přeberu ze vzorku tu jednoho, tu druhého a snažím se vytvořit vzorky vlastní. 

Jaké plány máte pro rok 2016?

Hned se mi vybavila odpověď na to, kdy se Bůh nejvíce směje – „když si člověk dělá plány“. Takže já napíšu radši o tom, na co se těším. Těším se na pokračování projektu, v kterém jsou Češi namícháni s Italy, Belgičany, Rakušany a Slovinci. Teď je ve fázi, kdy hledáme a hlavně ověřujeme způsoby, které jsou prospěšné pro učení se prostřednictvím lidské rozmanitosti. V současné době je to pro mě téma číslo jedna. A samozřejmě mezi ty nejvíce fungující způsoby počítám práci s literaturou. 

Autor fotografie: Josef Valenta


HUBATKOVÁ SELUCKÁ, Helena. Hana Kasíková – Filosofická fakulta Univerzity Karlovy. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 3/2016 [cit. 2016-06-28].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kasikova.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku