Česky | English

Kdo zachrání planetu?

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 5/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Renata Šindelářová

Poslední literární počin Renaty Šindelářové spojil oblíbený žánr dětských knih, tzv. gamebook, a osvětu pro děti v tématu ochrany životního prostředí (gamebook = kniha se nečte posloupně dle zvyšujícího se číslování, ale vždy na konci přečteného úseku je čtenář naveden na předem určenou stranu, kde příběh navazuje; může být napsáno dané číslo strany, na niž má čtenář nalistovat nebo se musí k číslu dopracovat nějakým úkolem). Četba tak spojuje příjemné s užitečným a nejen, že se děti pobaví při „čtení na přeskáčku“ a rozvíjí svoje schopnosti při plnění jednotlivých úkolů, aby věděly, co v příběhu následuje, ale dozvídají se, jaká může být jejich role coby malých „ekologů“.

Příběhovou linkou provází Naďa, nová, o něco starší dívka, která se zrovna přistěhovala do města, kde bydlí čtyři děti – Sára, Terezka, Péťa, Tonda a doprovází je pejsek Tap. Naďa má velký přehled o přírodě a už ví, že je potřeba chránit planetu Zemi. V novém prostředí hledá někoho, kdo jí s tímto úkolem bude chtít pomoci. Děti se nejdříve zdráhají, hlavně kluci, ale pak se rádi a s elánem pustí do práce. Naďa jim totiž jednoduše a srozumitelně vysvětluje, co ta „ochrana přírody“ pro děti znamená. A světe div se, děti jsou nadšené. Jejich úkoly je čistit les od odpadků nebo stavět krmítko pro zvířátka, ale také pomáhat v útulku či pomoci poraněné vráně. Během tohoto pomáhání jim Naďa prozrazuje plno zajímavostí o zvířátkách a společně při záchraně planety zažívají skvělá dobrodružství.

Jak už bylo naznačeno, tak formát gamebooků mohou doprovázet úkoly k řešení, což je případ této knihy. Text je vždy rozvržen na 1-2 strany a následuje úkol – hledání rozdílů, jednoduché početní úkoly, přiřazování… Cvičení jsou zajímavá, ale dostatečně snadná, aby si s nimi děti věděly rady.

POUŽITÍ KNIHY

Knihou lze doplnit vzdělávací programy pro děti od 9 let. Besedy s tématy rostlin, živočichů, lesů nebo přímo ekologie a péče o životní prostředí mohou obohatit jak po textové straně, tak i při použití či inspiraci obsažených úkolů.

ZDROJ

ŠINDELÁŘOVÁ, Renata. Kdo zachrání planetu?. Vydání první. Klášterec nad Ohří: Literární strom, 2020. 125 stran. ISBN 978-80-906902-8-8.

 

CHÁBOVÁ, Helena. Kdo zachrání planetu?. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 5 [cit. 2020-12-11].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kdo-zachrani-planetu.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku