Česky | English

Kluk s novinami

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 7, č. 3/2021
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor: Vince Vawter

O KNIZE

Jedenáctiletý Vincent Vollmer prožije jedny z nejzásadnějších letních prázdnin ve svém životě. Některé zážitky však nesmí nikdy povědět, a tak se rozhodne, že je sepíše. Hlavně ty týkající se žlutého nože a místního zloděje, se kterým se chlapec bohužel dost nepohodl, a museli zasáhnout dospělí. Vincent ovšem není úplně obyčejný kluk. Od raného dětství silně koktá, nedokáže říct celou větu, dokonce ani vyslovit svoje jméno. Jeho dětství/dospívání je pro něj tedy vcelku náročné, neboť pokaždé, když promluví, tak okamžitě ukazuje svoji „slabou stránku“ a dává ostatním šanci ho soudit. Vincent se proto stává spíše nemluvným, osamělým chlapcem s malým okruhem přátel.

V létě roku 1959 však nečekaně odjíždí Vincentův kamarád Šimon na měsíc mimo Memphis a Vincent si tak vezme na starost jeho brigádu, roznášení novin. Tichý kluk musí znenadání komunikovat se zákazníky, kteří mají objednané noviny. Celý červenec je nucen mluvit a tím překonávat obtíže a stud vyplývající z jeho vady řeči. Zprvu hledá kreativní způsoby, aby se mluvení vyhnul, ale postupně mu nezbývá nic jiného, než svůj hlas zapojit. Velkým pomocníkem mu je zejména pan Spiro, osamělý důchodce, vyhledávající jakýkoli prostor pro dialog. Zástup na brigádě je pro něj zásadní ve zjištění, že není důležité, jak slova vyslovuje a že se zadrhává, důležité je samo sdělení! Zároveň se setkává s různými typy lidí a lidskými osud, čímž dostává prostor dělat si vlastní obrázek o společnosti – alkoholička, zloděj/bezdomovec, bývalý mariňák,…

Vincent dokáže perfektně komunikovat pouze pomocí zpěvu a psaní, proto se rozhodl sepsat svoje letní zážitky, ovšem bez použití čárek. Čárky totiž znamenají „pauzu“ a pauzy v mluvení Vincent dočista nesnáší!

VÝZNAM KNIHY

Příběh zasazený do konce 50. let minulého století a odehrávající se ve městě Memphis, Tennessee při čtení ihned dýchá jinou dobou, jež tehdy byla, přestože prakticky většina z českých čtenářů toto období v USA nezažila a nemá porovnání (už vůbec ne cílová skupina čtenářů). Nezávisle na tom je jasné, že život dětí byl tehdy zkrátka jiný. Logopedické postupy byly také ještě v plenkách a zdaleka ne pro každého. Částečně autobiografický příběh o životě s vadou řeči a vnitřním bojem, jak obstát ve světě, kde si každý musí najít svoje místo, i když společensky nespadá do kategorie „normální“.

Vhodné pro čtenáře od 9 let.

ZDROJ

WALTER, Vince. Kluk s novinami: příběh psaný bez čárek: jednoho léta se chlapci, který koktá, změní celý život. 1. vydání. V Praze: Triton, 2021. 229 stran. ISBN 978-80-7553-845-0.

CHÁBOVÁ, Helena. Kluk s novinami. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 3 [cit. 2021-11-23]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kluk-s-novinamic32021.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku