Česky | English

Knihomolské impulsy

Autor: Mgr. Pavlína Lišovská
Číslo: roč. 6, č. 1/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Naši milí čtecí přátelé,

když musíme nyní neplánovaně čas trávit doma, je to někdy docela otrava, protože už nevíme, do čeho tzv. píchnout, jakou knihu popadnout a tajně sníme o všech, které jsou na regálech „tam venku“. Současná situace nás bohužel vzdálila od knihoven, pro veřejnost jsou v současnosti uzavřeny (a mnohdy i pro nás knihovníky) a totéž se stalo i s kamennými knihkupectvími. Co naplat, knihomol musí hledat vyžití někde jinde. Pokud nemá doma nasyslenou kupičku knih, kterou hodlá zdolat, mám tu pro něj pár nápadů, jak smysluplně trávit čas – a ještě se duševně obohatit.

Pojďme si teď všechny knihomolské tipy rozdělit do několika kategorií, ať je pátrání po nich snazší.

Čtení ušima

Lidského kontaktu není v současnosti mnoho, sdílená radost ze čtení je však stále mnohonásobně větší, proto si dovolím nabídnout čtení v éteru. Knižní bloger vystupující pod přezdívkou EclecticReader či EclecticGuy, nadšenec do moderních technologií a profík v namlouvání audioknih, se rozhodl, že dlouhé chvíle ukrátí dětem (ale i dospělým milovníkům dětské literatury), a to v rámci Čtecích hodinek, což je projekt, kdy již několik dnů vždy v pravidelnou dobu předčítá několik kapitol z vybraných dětských knih živě. Přenosy se dají poslouchat jednak na jeho profilu na Instagramu nebo na YouTube. Na nejbližší dny plánuje např. knihy jako Překlep a Škraloup, Kluk, co se koupal s piraňami nebo Kouzelníci z pradávna. Začátek živého čtení vždy ve 13.00 h. A nelitujte, jestli některé ze čtení propásnete – jejich záznam najdete uložený v archivu na Youtube.

Oficiální stránka: http://bit.ly/ctecihodinka
Youtube: https://youtube.com/c/eclecticreader
Instagram: @eclecticreader

Následujících několik tipů se také opírá o čtení ušima. Na stránkách Zvukoveknihy.cz je možné získat zdarma audioknihy s českou i světovou klasikou, ale také pohádkami.
http://zvukoveknihy.cz/

Projekt Radiokniha je počin Českého rozhlasu vysílaný od roku 2015, kdy začali načítat do éteru vybrané knihy z české i světové beletrie. V archivu je dostupných jen několik posledních, ale vždy se jedná o pestrou skladu děl – ostatně jejich archiv /i ten nedostupný/ mluví za vše.
https://plus.rozhlas.cz/radiokniha-6483132

Český rozhlas disponuje také Radiotekou, e-shopem audioknih a nahrávek, najdete tu zejména novinkové věci, bestsellery, ale také krásnou klasiku.
https://www.radioteka.cz/

VeselePohadky.cz jsou server, na němž naleznete opět téměř bezednou studnici audiopohádek, ale i večerníčků v jejich nezkrácené podobě, a to vše zdarma online. Je skvělé, že jednotlivé pohádky jsou tříděny do kategorií dle svého zpracování, nebo podle pohlaví dětí, podle jejich věku, jazyka, v němž jsou natočeny, či podle tématu nebo tvůrce.
https://www.veselepohadky.cz/

Na Facebookových stránkách Divadla Husa na provázku lze každý večer poslouchat/zhlédnout jeden přenos, kdy herci z tamního divadelního souboru čtou na pokračování příběhy Dekameronu. A když zapátráte na jejich profilu na této sociální síti, získáte jako bonus tu a tam nasdílené odkazy na Youtube kanály, kde jsou uloženy poklady v podobě záznamů z jejich divadelních představení v nezkrácené podobě.
https://www.facebook.com/husanaprovazku/

Na Facebookovém profilu literárního ocenění Magnesia Litera lze každý den zhlédnout jedno autorské čtení některého z nominovaných autorů na tuto cenu pro letošní rok.

https://www.facebook.com/Magnesia-Litera-204167003052/

Podcasty aneb Informace v éteru

Čtením ušima ale není myšleno jen poslouchání audioknih či mluveného slova ve smyslu načtených divadelních her, knih apod., ale dá se pod to zahrnout také poslech tzv. podcastů. Podcasty jsou audioinformace šířené na webu pomocí mp3 nahrávek. Je jich nepřeberné množství a témata jsou skutečně rozmanitá. Jednou ze zásobáren podcastů je např. Spotify. Registrace na tuto platformu je jednoduchá a může být jak bezplatná, tak samozřejmě zpoplatněná, která umožňuje o něco více funkcí svému uživateli, ale pro běžný poslech si lze vystačit s bezplatnou verzí.

Dalšími možnostmi, kde hledat podcast toho zaměření, jež je nám obsahově blízké, pak jsou např. ceskepodcasty.cz nebo GooglePodcasts.

Přes Spotify si můžete pustit podcast herce Hannyho Firly s názvem Tvoje role, který zpovídá zajímavé osobnosti z řad umělců – herce, ilustrátory, hudebníky. Každý rozhovor trvá cca 20 minut.
https://spoti.fi/3bp1InC

Lze zde rovněž pustit Aubrey Marcus podcast. Aubrey Marcus je kouč a sportovec a ve svém pořadu si povídá s hosty z řad filosofů, vědců, sportovců či lidí zabývajících se zdravým životním stylem. Podcast je natočen v angličtině, je tedy zároveň dobrý na procvičování poslechu v tomto jazyce. Jednotlivé podcasty trvají cca 1 hodinu.
https://spoti.fi/2y768kR

Dalším zajímavým počinem je podcast Karolíny Maixnerové a Lucie Zelinkové s názvem Mileniálky čtou. Dámy se zabývají literaturou z různých úhlů pohledu a snaží se ji komentovat nejen zábavně a vtipně, ale také solidně a vážně. Podle tématu se jednotlivé díly pohybují časově od 15 do 45 minut.
https://spoti.fi/3agIW1P

Literaturu mají pod drobnohledem takřka detektivním Karolína Demelová a Jonáš Zbořil, kteří pro Radio Wave tvoří podcast Liberatura. Tato dvojice moderátorů pátrá po všech novinkách na pultech knihkupectví, v nakladatelstvích malých i velkých, v rámci literárních cen a dalších. Jejich postřehy jsou věcné, přehled v literatuře famózní a komentáře osvěžující. Každý pořad trvá cca půl hodiny a více, nikdy však ne déle než hodinu.

(P. S. Pro tento článek byl vybrán od Radia Wave právě tento literárně zaměřený podcast. Mají jich však mnoho – zkuste také třeba Balanc /magazín pro duši i tělo/, Prolomit vlny /glosář k aktuálnímu dění ve společnosti/ a mnohé další).
https://spoti.fi/3biofm2

Pod odkazem Můj rozhlas najdete rovněž řadu doporučených podcastů na nejrůznější (samozřejmě nejen knižní) témata, každý tam jistě najde svého favorita.
https://www.mujrozhlas.cz/podcasty

Matematika zločinu je podcastový krimiseriál, jehož děj je zasazen do českých soudních síní a vězeňských cel. Detektivka non-fiction. Rekonstrukce starého zločinu pomocí audionahrávek – velmi zajímavé zpracování.
https://spoti.fi/2JbkOl9

Inspirativní podcastový pořad Dolu / Nahoru zprostředkovává rozhovory se zajímavými osobnostmi z řad lidí napříč obory, věkovými kategoriemi, národnostmi, orientací či postavením ve společnosti. Podcast upozorňuje na životní osudy lidí, kteří si prožili svoje „dole“, ale dokázali se dostat zase zpět „nahoru“ svým vlastním přičiněním. Je to pořad plný naděje, vzpomínek, příběhů.

Jednotlivé díly jsou delší, obvykle více než půl hodiny, často i přes hodinu, ale ubíhají velmi rychle díky své zajímavosti.
https://spoti.fi/33I2cCM

Abychom tu však neměli jen popisy různých podcastů, tak si jmenujme už jen několik vybraných:

Čtení očima

A teď se pomalu budeme vracet od čtení ušima ke čtení očima. Milovníci komiksů zcela jistě uvítají možnost zobrazit si online tvorbu kanadského kreslíře Kurtise J. Wiebeho, jenž ji na svých stránkách zpřístupnil zcela zdarma. Jedinou nevýhodou je nutnost ovládání anglického jazyka, jelikož nejsou přeloženy do češtiny. U nás je tento autor známý především svým počinem Krysí královny, který je zde mj. také volně přístupný.

Odkaz na úschovnu komiksů je zde:
https://bit.ly/2Uy6ys7

Mezi dětmi je mnoho těch, které mají některou ze specifických poruch učení, nebo jsou to děti cizinců, jimž může také činit problém plynule číst. Existuje projekt Včelka, který je cílen právě na tyto skupiny dětí. Odpovídající procvičování čtení pak s nimi může realizovat rodič doma, v době vyučování ho pak ale mohou také využít na ozvláštnění učitelé, nebo s tímto nástrojem mohou pracovat speciální pedagogové, kteří v něm získají skvělého pomocníka, jenž jim umožní nejen odborně s dětmi čtení zábavnou, nenásilnou formou procvičovat, ale také sledovat jejich výsledky. Včelka je vtipně udělaná a děti opravdu baví.
https://www.vcelka.cz/

Pro ty, kteří nyní touží po vědění nebo jsou na samostudiu, existuje také online spása. Národní knihovna prostřednictvím služby Kramerius zpřístupňuje studentům a pedagogům vysokých škol a zájemcům o prohlubování znalostí z řad laické veřejnosti neuvěřitelné množství historických monografií a periodik online zdarma.
https://bit.ly/3adavJc

Dalším, kdo poskytl čtenářům e-knihy zdarma, je Databazeknih.cz ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Jedná se o knihy ze zlatého fondu, doporučené četby, ale i díla ze současné literatury rozličných témat a žánrů.
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni

Popř. Městská knihovna v Praze má svou e-knihovnu zde (některé knihy lze půjčit zdarma, jiné za poplatek): https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/

Na webu romanyzdarma.cz jsou k dostání díla různých českých a slovenských autorů, kteří dali své dílo volně k dispozici – jejich kvalitu nechť každý čtenář posoudí sám, výběr je skutečně různorodý.
http://romanyzdarma.cz/

Databook nabízí také volně ke stažení řadu knih ve formátu PDF, ePUB či MOBI od věhlasných autorů, jako jsou Karel Čapek, Arthur Conan Doyle, Ladislav Vančura, Jan Amos Komenský aj.
https://www.databook.cz/

Chcete-li si číst o Young Adult literatuře, pak určitě nemiňte blog Humbook týmu, který jej bohatě zásobuje články, citáty z knih, soutěžemi, kvízy, tematickými videi a dalšími kratochvilnými záležitostmi.
https://www.humbook.cz/blog/

A když už jsme u blogerů – to je téměř nevyčerpatelná studnice inspirace na knižní tipy, knihomilské aktivity atp. Koho sledovat? Nestačil by mi tento článek, ani jedno číslo časopisu, je jich zkrátka mnoho. Budu-li cílit na ty, kteří recenzují knihy pro děti a mládež, pak jsou moc fajn tipy u těchto instagramových blogerů (ale prosím, berte to jen jako miniaturní ochutnávku, zdaleka to není vyčerpávající seznam a zcela určitě jsem na další skvělé blogery zapomněla, za což se jim hluboce omlouvám, ale opravdu by se mi sem nevešli všichni):

@radsi_knihu
@eclecticreader
@knihydetem
@knizkyodmamy
@marek_je_ctenar
@mikulovater
@klesnacte
@knihomolmates
@knizky_u_lisky
@jaji_books (slovenský profil)
@dve_v_knihovne
@bananovepyre
@mala_a_velka_knihomolka
@knizni_pristaviste

A mnozí další. Každý z nich přistupuje k literatuře po svém, každý z nich je specialista na určitou část, kterou čte nejvíce, a každý z nich má jinak vyladěné oko. Ale jejich profily jsou něčím zajímavé, informačně hodnotné. Však mrkněte, třeba vás některý z nich osloví.

Listování periodiky online

Časopis Respekt mimořádně odemknul všechna speciálních vydání zdarma: https://www.respekt.cz/specialy

Časopisecké články magazínu Reportér lze nyní získat na měsíc pouze za 1 Kč:
https://bit.ly/2WHFTLW

 

 

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Knihomolské impulsy. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 1 [cit. 2020-03-24].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/knihomolske-impulsy.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku