Česky | English

KÓDOVÁNÍ – Objevuj!, Lingea

Autor: Helena Chábová
Číslo: roč. 8, č. 1/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy:

Kelly, James Floyd

O KNIZE

V celku útlá populárně naučná publikace pro děti, které by možná potřebovaly vstupenku nebo uvedení do světa počítačů a programování. Padesát šest dvojstran věnovaných vždy jednomu z témat obsahují základní informace a širokou obrazovou přílohu. Skutečně slouží jako taková „brána“, která se otevře a může vzbudit ve čtenáři zájem o technické obory. Přesto se dá říct, že mnoho hesel patří do všeobecného přehledu starších dětí nebo dospělých, př. Alan Turing, Ada Lovelace, kód Enigma, algoritmus, Pac-Man nebo Binární soustava.

Témata jsou napříč celým informačním/informatickým odvětvím a jsou předložena spíše obrazovou formou s menším množstvím textu, krátkého odstavce. Zato ale zavítáme jak ke kódování, prvním programátorům a k prvnímu počítači, ale i do nitra počítače, k aplikacím, virům a programovacím hrám či robotickým hračkám.

Velký plusem jsou dvě časové osy – o historii programování a historii počítačů. Ve zkratce představí nejzákladnější pojmy a momenty, které ovlivnily situaci v dnešní době. Celkově lze tedy titul považovat za startovací můstek pro děti zabývající se informatikou a programováním.

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

Tato tenká kniha je vhodným doplňkem vzdělávacích lekcí pro děti nebo při startování nějakého kroužku s informatickým zaměřením. Pomocí rozličných témat a množství obrázků je možné vytvořit interaktivní úkol a zároveň děti naučit základní pojmy ze zmíněných oborů. V podstatě je možné na knize postavit celý vzdělávací program věnující se informatice. Jednotlivá témata klidně i dále rozšiřovat nebo za pomoci jednotlivých dvoustran pojmů vytvořit úkoly. Jedná se o takový typ zdrojového dokumentu, s nímž lze pracovat různými způsoby. Velice doporučuji. 

Vhodné pro děti od 8 let.

ZDROJ

KELLY, James Floyd. Kódování. 1. vydání. [Brno]: Lingea, 2021. 64 stran. ISBN 978-80-7508-723-2

Helena Chábová. KÓDOVÁNÍ – Objevuj!, Lingea. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 8, č. 1/2022 [cit. 2022-6-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kodovani-objevuj-lingea.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku