Česky | English

Komunistický manifest

Autor: Mgr. Markéta Karpecká
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autoři: Karl Marx, Friedrich Engels – Adaptoval Martin Rowson

Dvorní karikaturista prestižního deníku The Guardian, Martin Rowson si dal za úkol převést do komiksové formy jedno z nejznámějších filozoficko-sociálních děl – Komunistický manifest. Na osmdesáti stranách v minimalistické barevnosti kreslíř představuje postapokalyptický svět plný utrpení, kde je jednotlivec v nekonečném koloběhu redukován na pouhopouhou hmotu, materii, která je rozemleta, zpracována, využita a znehodnocená zase odhozena. Stroje tu drtí a porcují dělníky, pálí je a pracují díky jejich rozložení v parních kotlích a masozpracovávajících motorech. Démonické bytosti a nejrůznější mašiny netečně zužitkovávají vše pod dohledem spokojených kapitalistů, kteří s šílenými úšklebky bohatnou a mnou si ruce.

Už v předmluvě se seznamujeme s autorovým nazíráním na komunismus a rovněž sebereflektivním přiznáním o přitažlivosti i zrádné lákavosti této ideologie, která je vlastně nereálná, a stejně jako většina ideologií, stojící na nekonečně děsivé představě světa, jenž s největší pravděpodobností nikdy nenastane.

Rowson si vybral původní vydání manifestu a bubliny vkládá do úst Karlu Marksovi, který je hned na začátku zpodobněn jako moudrý, bájný učitel, kentaur Cheirón, vždy doprovázen mlčícím, avšak podporujícím Engelsem, jež hrdě třímá tyč s rudou vlajku s hvězdou, již odkládá, jen aby zatleskal výsledné utopické vizi. Oba putují historií a světem, ne nepodobným dantovskému peklu, kdy každá scéna je děsivější a krvavější masakr než ta předchozí, a drží si gradaci až do konce.

Ač je komunistický manifest nezjednodušený, věřím, že může být využit např. při školní výuce, výjevy specifickým způsobem opravdu ilustrují dané myšlenky a ukazují, jak revoluční a extrémní byly a jak zrůdný svět autor viděl. Umožňuje nahlédnout do ideových souvislostí, srovnat, jak se nakonec komunismus podařilo aplikovat v praxi a uvědomit si, kolik tato totalitní ideologie stála životů. Ideologie, která převedená do reality vypadala často podobně jako kresby na stránkách této knihy.

Zdroj:

Komunistický manifest. Vydání první. Praha : Práh, 2019. 81 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7252-816-5.
 
 
 

KARPECKÁ, Markéta. Komunistický manifest. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/komunisticky-manifest.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku