Česky | English

Kostík hledá přátele

O knize

  • Autor: Pawel Pawlak

Malý Kostík by chtěl kamarády, ale nemůže žádné najít. A jeho šance se ještě zmenší, když mu vypadne zoubek. Vždyť která kostra by chtěla kamaráda bez zubu? A tak buď může zůstat na věky jen se svým psem Žebírkem, nebo si opatřit nějaký nový. Při jedné procházce natrefí na Rozárku, které shodou okolností zub také nedávno vypadl, a poprosí ji, zda by mu jej nedala. Rozárka však zub potřebuje, věří, že když jej zahrabe, splní se jí přání – a ona by moc chtěla kamarády. Nakonec je jí ale Kostíka líto a tak mu slíbí, že když jí pomůže nějaké kamarády najít, zub mu věnuje. Společně tedy procházejí Rozárčiným světem, seznamuje jej se vším, co ráda dělá, běhají po pláži a pozorují z mokré louky duhu. Kostík se jí na oplátku rozhodne ukázat svůj domov, jak vypadá druhá strana, kde žijí samé kostry, vezme ji do obrovské knihovny, do parku a na další svá oblíbená místa. Po takto společně prožitém dni se večer loučí šťastní a plní nových zážitků, rozhodnutí, že se druhý den opět setkají. A zoubek? Ten už nepotřebuje ani jeden z nich. K čemu taky, když oba našli to, co hledali?

Praktické využití:

Kniha je primárně o navazování přátelství, o tom, jak je důležité mít kamaráda, někoho, s kým můžeme sdílet své radosti, tajemství, přání a prožívat s ním pěkné chvíle. Může sloužit jako důkaz toho, že pro každého je tu někdo, kdo bude jeho kamarádem, a že i špatné věci, které se nám občas stanou, mohou být něčím dobré. Zároveň lze knihu využít i při povídání si o odlišných zvycích a kulturách, které jsou tu naznačeny Rozárčiným „běžným“ světem a Kostíkovým světem na „druhé straně“. Okrajově se kniha zabývá tematikou smrti, kdy malý Kostík a jeho svět představuje určitou formu posmrtného života – s menšími dětmi lze na toto téma navázat hovorem o smrti, o tom, jak to chodí, když někdo umře a co se děje potom. Kniha je vhodná od 3 let.

Zdroj:

PAWLAK, Paweł. Kostík hledá přátele. 1. vydání. V Brně: CPress, 2018. 35 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-264-1904-4.

 

ČECHOVSKÝCH, Matty. Kostík hledá přátele. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kostik-hleda-pratele.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku