Česky | English

„Kultura online? Ale jistě, jak si račte přát!“ ozvalo se ze sluchátka...

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 6, č. 1/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Nestihli jste zhlédnout žhavé filmové novinky? Zrušili vám dlouho očekávané divadelní představení? Neklesejte na mysli, v době karantény se kulturní instituce z celého světa rozhodly přesunout svá hlediště do našich obývacích pokojů. Někdy zdarma, jindy za symbolický poplatek. Pojďme se tedy pohodlně usadit, představení začíná.

Kino

 • Univerzitní kino Scala nabízí pro všechny kinofily službu Moje kino LIVE. Po zakoupení lístků obdržíte 30 minut před začátkem vysílání e-mail s odkazem na stream vybraného filmu. Pro navození pravé atmosféry kinosálu nejsou ani online diváci ochuzeni o úvody k filmům nebo autentické reakce publika.
  https://www.kinoscala.cz/cz
 • Brněnské Kino Art pro své fanoušky připravilo 30denní domácí kvíz. Nejen že se zabavíte a ověříte si své filmové znalosti, ale zároveň můžete vyhrát volné lístky do kina a další pěkné ceny. Odkazy na kvíz najdete na facebookovém profilu Kina Art.
  https://www.facebook.com/artbrno/
 • Milovníci artových filmů jistě ocení online službu Aerovod . Zdejší videotéka nabízí nepřeberné množství pokladů české i světové kinematografie v nejvyšší dostupné obrazové i zvukové kvalitě. Novinky i osvědčené klasiky můžete zhlédnout přímo v  prohlížeči (za cca 60 Kč) nebo stáhnout ve formátu MP4 (obvykle za 110 Kč). V případě zájmu o více snímků z katalogu si lze zařídit výhodné měsíční předplatné za 150 Kč a získat tak přístup k většině z nabízených filmů.
  https://aerovod.cz/
 • To nejlepší z evropských i světových dokumentárních filmů najdete na DAFilms. Za symbolický poplatek (měsíční předplatné činí 135 Kč, roční pak 1350 Kč) získáte přístup do filmového katalogu, který čítá více než 2 000 snímků. Utekly vám filmy z festivalu Jeden svět nebo MFDF Jihlava? Zkuste DAFilms!
  https://dafilms.cz/

Divadlo

 • Brněnské Divadlo Husa na provázku se v těchto dnech proměnilo na šicí dílnu a sběrné místo, kam můžete zanést roušky nebo si vyzvednout materiál na jejich výrobu. A když herci zrovna nesedí za šicím strojem, tak čtou. Nikoli pro sebe a nikoli jen tak nějakou lecjakou literaturu, naopak! Každý všední večer od 19.00 hodin si můžete na facebookovém profilu divadla naladit čtení Boccacciova Dekameronu, co den, to jedna kapitola. Jen doufejme, že karanténa skončí dřív, než Provázek tento renesanční klenot dočte.
  https://www.facebook.com/husanaprovazku/
 • Neotřelý humor i tam, kde byste ho třeba nečekali, to je pražské autorské Divadlo Vosto5, které svůj videoarchiv nikdy nezavírá. Najdete zde téměř sto videí všeho druhu od záznamů divadelních inscenací přes rozhovory až po seriály a trailery. Zkrátka pokud nevíte, co s volným časem, dejte si Vosto5 – „divadlo, které nevadí!“
  https://vimeo.com/vosto5
 • Mladá scéna a mladí herci, kteří se nějaké karantény nezaleknou. Každý den si můžete ve večerních hodinách pustit na serveru YouTube živé improvizované představení ostravského Divadla Mír. „Vkukné“ je dobrovolné, ale jistě nejednoho „Míráka“ potěší. „Když nemůžete k nám, připojíme se k vám!“
  https://www.youtube.com/channel/UC5WpgZI1bXjPHHi5JtmKEBg
 • Za trochou laskavého humoru nemusíte chodit na Žižkov. Od roku 2016 najdeme na serveru YouTube oficiální kanál se sbírkou všech záznamů her Divadla Járy Cimrmana. Váš oblíbený podnik má zavřeno? Běžte do Hospody Na mýtince, pivo od Svěráka stojí za to i po pětadvacáté.
  https://www.youtube.com/channel/UCr3vX1qdWHDu-9SUPcDlLHA/featured
 • Jeviště Metropolitní opery v New Yorku zeje prázdnotou, ale divácké srdce plesá. Puccini, Verdi nebo Wagner totiž dorazí do vaší domácnosti zcela zdarma, stačí jen připojení k internetu. Každý den je po dobu 23 hodin na stránkách opery k dispozici vždy jedno ze starších představení, a to v původním znění s anglickými titulky.
  https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/

Galerie

Restrikce a bezpečností opatření se nevyhnuly ani galerijním a muzejním institucím. Bez ohledu na karanténu se však můžete na mnoho slavných exponátů podívat díky připojení k internetu celoročně, a to opravdu zblízka. Odkazy na virtuální prohlídky českých a světových galerií najdete na webových stránkách informuji.cz nebo přes aplikaci Google Arts & Culture. V nabídce nechybí pařížské Musée D’Orsay, newyorská MoMA nebo Moravská Galerie v Brně.

informuji.cz:
https://www.informuji.cz/clanky/7776-koronavirus-galerie-muzeum/?fbclid=IwAR2DrOUVPSyjqLpIBxm4FHvHgPcUKkhmHRlB_6OziHEJFvGFYCxrvSd5Wgg

Google Arts & Culture: https://artsandculture.google.com/

 

HAVLOVÁ, Kristýna. „Kultura online? Ale jistě, jak si račte přát!“ ozvalo se ze sluchátka.... Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 6, č. 1/2020 [cit. 2020-03-24].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/kultura-online-ale-jiste-jak-si-racte-prat-ozvalo-se-ze-sluchatka.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku