Česky | English

Labyrint světa a ráj srdce

Autor: Mgr. Pavlína Lišovská
Číslo: roč. 5, č. 1/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

Sama si moc dobře vzpomínám, jaké to bylo mít před sebou vidinu čtení knihy Labyrint světa a ráj srdce, která je sice považována za jeden z vrcholů tehdejší dobové literatury, ale která, no, řekněme, současného čtenáře svým jazykem příliš nenadchne obvykle. Na knižním trhu se však objevilo něco, co supluje velmi umně toto barokní dílo Jana Ámose Komenského. Jedná se komiksové zpracování tohoto klasického díla, o něž se postaral textově Zdeněk Ležák, proslulý svými historickými komiksy, a ilustracemi jej doplnil Milan Víšek.

V komiksových stripech je pak zachyceno vše podstatné, co si z díla mají žáci a studenti odnést – svár Všudybuda s Mámením, jejich průvodcování mladému muži, který touží poznat svět. V díle je zachována alegoričnost původního titulu, jazykově však je blíže současnému čtenáři, čímž je dílo mnohem přístupnější. Každá z 55 kapitol komiksu odpovídá jedné z kapitol z původního Labyrintu světa a ráje srdce. Za skvělý dodatek ke knize považuji v podstatě přílohový materiál s plným textem z originálu, který sloužil jako podklad pro vytvoření komiksu. Pro žáky pak poskytuje prostor na to, aby mohli porovnat jednotlivě zpracované kapitoly, jejich komiksové pojetí a to, jak původní text pochopili bez komiksového zpracování.

Zdroj

KOMENSKÝ, Jan Amos. Labyrint světa a ráj srdce: komiksové zpracování klasického barokního díla. 1. vydání. V Brně: Edika, 2018. 72 stran. ISBN 978-80-266-1329-9.

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Labyrint světa a ráj srdce. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 1/2019 [cit. 2019-11-21].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/labyrint-sveta-a-raj-srdce.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku