Česky | English

Loutkář z Krakova

Autor: Dominika Krčálová DiS.
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: R. M. Romerová

Panenka Karolína žila v Zemi panenek, kde šila šaty, do kterých zašívala přání. Její království však napadly krysy, které svrhly krále a královnu a nastolily krutovládu. Karolína proto musela utéct a kouzlem se ocitla ve světě lidí. K životu ji přivede loutkář Cyril, který žije v polském Krakově. Když Cyril zjistí, že panenka, kterou vytvořil, mluví, uvědomí si, že má kouzelné schopnosti a dokáže oživit hračky. Karolína s loutkářem se seznamují s holčičkou Renou a jejím tatínkem Josefem. Píše se rok 1939 a válka přichází i do světa lidí. Do Krakova a celého Polska vpadnou nacisté. Rena, její tatínek a další se ocitají v nebezpečí, protože jsou židé.  Loutkář se nejen pomocí kouzel snaží osvobodit Renu a další židovské děti z ghetta a dostat je do bezpečí i za cenu vlastního života. Kniha spojuje žánry pohádky a fantasy s válečnou realitou a dokáže tak malým čtenářům téma druhé světové války a holocaustu. Americká autorka R. M. Romerová má židovsko-kubánské kořeny a k napsání příběhu ji inspirovala návštěva koncentračního tábora Osvětim. Hlavní poselství, které chce v knize předat, sama shrnuje do vět: „Člověk má vždycky na vybranou. Prosím, buďte vlídní. Prosím, buďte stateční. Prosím nepřipusťte, aby se to opakovalo.“ Loutkář z Krakova je jejím knižním debutem a byl velmi dobře přijat kritiky i čtenáři.

Praktické využití:

Kniha může být zařazena jako doplněk k výuce historie a lze ji využít jako součást programů zabývajících se druhou světovou válkou. Dětské čtenáře může zaujmout pohádkovým námětem a kouzly a zároveň jim představí závažné téma holocaustu.

Zdroj:

ROMERO, R. M. Loutkář z Krakova. Praha: Argo, 2019. 288 stran. ISBN 978-80-257-2796-6.

 

 

KRČÁLOVÁ, Dominika. Loutkář z Krakova. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/loutkar-z-krakova.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku