Česky | English

LOVU ZDAR!

Autor: Mgr. Jana Máčalová DiS.
Číslo: roč. 3, č. 1/2017
Rubrika: Impulsy na webu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Hry někde venku v přírodě, kde člověk může něco zkoumat, šifrovat, hledat a hlavně nalézt, mě vždy velmi bavily. Zejména když člověk mohl tyto hry sdílet i s někým jiným. Neminul mě proto ani Geocaching, který jsem ještě před pár lety ráda a často hrávala. Když minulý rok zasáhla naši zemi vlna hry Pokémon GO, nebyla jsem vůči tomu tolik skeptická jako všichni kolem mě a sama jsem hru zkusila hrát.

Pokémon GO

Počáteční nadšení ze hry však pomalu vyprchalo a bohužel se nevrátila ta známá vlna vzrušení, kterou jsem zažívala jako dítě, když jsem pokémonové kartičky sbírala, vyměňovala a hlavně jsem se svými „svěřenci“ bojovala v „arénách“ proti jiným pokémonům. I přesto chápu nadšení některých mých vrstevníků, které tato hra chytla a i dnes ji stále hrají. Jako milovnice knih jsem byla proto dost překvapená, že mě naprosto minula zajímavá dobrodružná hra, kde si můžete ulovit svou knihu. Po čase zkoumání, o co vlastně jde, jsem zjistila, že hra je rozšířena u nás zejména v Liberci a Praze a v Brně se podle všeho ukrývá zatím jen jedna kniha.

Kde vznikl nápad na lovení knih a jaká jsou jeho pravidla?

První myšlenka na hru vznikla v hlavě belgické učitelky Aveline Gregoirové v době, kdy její dva synové propadli hře Pokémon Go. Tehdy ukryla svoji první knihu, spustila facebookovou skupinu a zájem o hru byl opravdu velký. U nás je hra nejvíce rozšířena v Liberci a v Praze, v jiných městech jen velmi omezeně. Za zakladatele českých Lovců knih – Přečti je všechny! je považován Marek Frick, jenž se inspiroval belgickým nápadem i pravidly. Své první knihy schoval v Liberci a odtud se hra rozšířila do Prahy. Pražané mají i svou speciální facebookovou skupinu lovců knih – Hledači knih Praha , kterou spravuje Michaela Bejblová.

Jak se hra hraje?

Stačí se přihlásit do jedné z facebookovských skupin, kde pomocí fotek a indicií knihu najdete, pak pod příspěvek napíšete komentář k tomu, jak se vám kniha líbila, a můžete ho doplnit např. i o fotografii „nálezu“. Knihu si pak následně můžete přečíst (aniž by vás tlačil nějaký čas na vrácení) a pak jí jen najdete nový úkryt, napíšete nápovědu k tomu, kde knihu hledat a vložíte ji do příslušné fecebookové skupiny. Ve hře můžete ukrývat i své vlastní knihy, které již doma v knihovničce nechcete nebo si přejete, aby udělaly radost někomu dalšímu. Důležité je myslet na to, že kniha musí být v úkrytu zabalená do igelitu, aby byla chráněna před deštěm nebo sněhem, a vždy, když ji najdete, tak musíte napsat komentář, že ji máte u sebe.

Shrnutí

Hra je podle všeho stvořená zejména pro všechny milovníky knih, kteří mají rádi dobrodružství i mimo knižní stránky. Je skvělá a zajímavá zejména tím, že nelovíte nic virtuálního, ale nacházíte opravdu skutečné publikace. Zahrajete si na lovce, a když jste dostatečně vytrvalí, tak svou knihu ulovíte. Hru můžete rozšířit díky své iniciativě ve svém městě úplně sami. Stačí jen „nastražit návnadu“, poslat odkaz na Facebook a čekat, jestli se pro lov někdo odhodlá. Já vám přeji, aby se takový nadšenec ve vašem městě určitě našel.

Zdroje


Citace

POLÁKOVÁ, Jana. LOVU ZDAR!. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 1/2017 [cit. 2017-3-17].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/lovu-zdar.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku