Česky | English

Mimi a Líza 1-3

  • Autor: Katarína Kerekesová

O knize

V jednom domě se souhrou okolností potkávají dvě dívenky. Jedna se přistěhovala s maminkou, druhá tu bydlí s tatínkem. Jedna je tichá, milá, hodná, druhá je tak trochu pošuk a větroplach a miluje dobrodružství. Mimi nemůže vnímat svět očima, protože je nevidomá, ale přesto „vidí“ vše podstatné, Líza má oči dokořán a svět je jejím velkým hřištěm plným zábavy, i když občas něco přehlédne. Když se setkají, zjišťují, že obě potřebují mít kamarádku. Ovšem jejich vzájemné sbližování bude okořeněno tím, že se jedna musí od druhé mnohé naučit – Mimi se učí vnímat svět očima Lízy, vidět ho „barevnější“ a jasnější, Líza musí umírnit své projevy a být dobrou průvodkyní a učitelkou své nové kamarádce, protože právě z toho se může mnohé naučit i ona sama… vždyť svět fantazie a tajemství je plný dobrodružství a pro přátelství není zrak důležitý.

V prvním díle knihy Mimi a Líza se obě dívky seznamují a sbližují se také jejich rodiče a získávají nového člena rodiny, pejska z Dárečkova, ve druhém díle Mimi a Líza 2 se seznamují s Braillovým písmem, zachraňují čas nebo se vydávají na malinovou planetu do vesmíru, již si koupily za zbytek svých úspor, ve třetím, nedávno vydaném dílu, Mimi a Líza: Záhada vánočního světla se obě kamarádky vydávají opět do dalšího fantastického světa – blíží se totiž vánoční čas, ale všechno se zdá být rozbité, neboť ze žároviček na stromečku uteklo vánoční světlo. Děvčátka se musejí vydat do minulosti, kdy lidé ze sousedství byli ještě dětmi, aby mohly odhalit záhadu se zmizením vánočního světla a vrátily jej na pravé místo.

Knížka s nesmírně poutavým vyprávěním a působivými ilustracemi zaujme zejména malé čtenáře, kteří se spolu s hlavními hrdinkami učí nazírat na svět trochu jiným způsobem. Autorky této knihy připravily pro čtenáře skutečnou lahůdku, s níž se směle řadí mezi nejlepší knihy, jež s touto problematikou v posledních letech vyšly. Ačkoliv se jedná o zdánlivě jednoduchý příběh, jeho myšlenky jsou hluboké a míra citlivosti v jejich podání vysoká.

Praktické využití

V knize jsou krásně popsány situace, kdy se vidící holčička musí učit, jak se správně chovat ke své nevidomé kamarádce, jak s ní prožívat všechny události, ale zároveň se tu děti dozvídají, že i nevidomá holčička Mimi má co nabídnout své vidící kamarádce, jíž ukazuje zase trochu jiný svět. Kniha je více než vhodná na programy pro mladší děti, jež budou zaměřeny na problematiku handicapu.

Zdroj

KEREKESOVÁ, Katarína a SALMELA, Alexandra. Mimi & Líza. První české vydání. Praha: Slovart, [2017]- . svazky. ISBN 978-80-7529-279-7.

KEREKESOVÁ,Katarína. Mimi & Líza 2. První české vydání. Praha: Slovart, [2017], ©2017. 163 stran. ISBN 978-80-7529-309-1.

MOLÁKOVÁ, Katarína et al. Mimi & Líza. Záhada vánočního světla. První české vydání. Praha: Slovart, [2018], ©2018. 101 stran. ISBN 978-80-7529-669-6.

 

Citace

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Mimi a Líza 1-3. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/mimi-a-liza.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku