Česky | English

Zuzana Mišterová – Knihovna města Plzně

U kávy se Zuzanou Mišterovou, držitelkou ceny za odvážný výběr tématu a divadelní dovednosti na přehlídce OKNA 2016

Impulsy u kávy

Odvážné rozhovory s odvážnými soutěžícími i porotou knihovnické přehlídky OKNA, která proběhla v Městské knihovně v Sedlčanech v dubnu 2016 (více).

Zuzana Mišterová

Co pro vás znamenala účast na přehlídce OKNA?

Kromě stresu a trémy? :-D Setkání s knihovnicemi z různých knihoven a krajů, výměna názorů, zkušeností a po vystoupení samozřejmě pocit, že práce zejména s dětským čtenářem má smysl. Z nadstandardní péče sedlčanských knihovnic, jejichž vlídná slova a zájem o pohodlí a potřeby účastníků byly zcela přirozené a šly tzv. od srdce, jsem zpětně „dobíjela baterky" ještě několik týdnů po akci.

Uveďte tři vlastnosti, bez kterých se ve vaší práci neobejdete?

Trpělivost, tvůrčí invence, zápal pro věc.

Co z vaší práce vás nejvíce baví?

Ta tvořivá fáze, kdy se shromažďují materiály, hledají se souvislosti, shání se rekvizity a pomůcky, kdy vše pomaličku zapadá do sebe jako dílky puzzle, zkrátka když z ničeho roste něco.

Existuje literární postava, kterou byste nechtěl(a) potkat a proč?

No, teď bych asi měla dát nějakou prudce inteligentní odpověď, nejlépe tak něco z klasické literatury, ale já toho přečetla taková kvanta... Kterou postavu zvolit... těžká otázka. Tak tedy z trošku jiné strany: nechtěla bych potkat Robina ze stejnojmenné knihy Zdeny Frýbové. Přestože jsem tu knihu četla několikrát a velmi jsem se smála, dobře vím, co může takový nevychovaný pes a nezodpovědní majitelé způsobit. To, co majitelům Robina mohlo připadat jako roztomilé rošťárny, to cizím lidem mohlo způsobovat větší či menší problémy. Méně „Robinů" a více zodpovědných majitelů v našich městech i vesnicích! Ale jinak proti psům nic nemám; zvíře coby hlavní hrdina se v mých akcích pro děti objevuje často a psů jsem postupně ve svém životě měla několik.

Kdo je vaší největší inspiraci?

Děti, dětští čtenáři a jejich reakce, podle nichž pak akce doplňuji a dotvářím.

Jaké plány máte pro rok 2016?

No, snad bych konečně mohla dotáhnout do finální podoby besedu o Medvídkovi Pú a okolnostech vzniku této slavné dětské knihy. Čeká na to v PC už několik let a pořád toho starého plyšáka někdo předbíhá ve frontě. :-D


HUBATKOVÁ SELUCKÁ, Helena. Zuzana Mišterová – Knihovna města Plzně. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 3/2016 [cit. 2016-06-28].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/misterova.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku