Česky | English

Motýlí pošta: Příběh o odcházení a vzpomínání

O knize

  • Autorka: Ursel Schefflerová 

Doporučovat tuto knížku, která se zabývá tématem, jež je úzce spjato s našimi životy, leč vzbuzuje rozporuplné pocity mísené s obavami a jakýmsi ostychem se o TOM veřejně bavit, protože nikdy nevíte, jak na koho s tímto tématem zapůsobíte, je dosti ošemetné, přesto se nehodlám vzdát toho, že o Motýlí poště řeknu dalším lidem.

Lidé se o problematice smrti, smiřování se s odchodem blízkých lidí a smutku ze ztráty bojí mnohdy hovořit i v dospělém věku mezi sebou. A nezřídka se o tom bojí mluvit s dětmi, protože jim přijde, že je to pro ně náročné, nepochopitelné, nestravitelné, že mají být vystaveny takovému tlaku emocí až v pozdějším věku apod. Ale právě mluvení o přirozené součásti našeho života, která bezvýhradně na konci našeho života přijde, je nedílnou součástí plnohodnotného vzdělávání

Příběh chlapečka, který se svým dědečkem vzpomíná na zesnulou babičku, chytne za srdce zejména s ohledem na fakt, kdy je patrné, jak odlišně, a přitom veskrze přirozeně a lidsky přistupují k této životní ztrátě děti a manžel zesnulé ženy. Při hraní si s papírovým drakem dojde k nehodě a dědeček snažící se vyprostit zachyceného draka ve větvích stromu spadne ze žebříku a chlapec prožívá období strachu, že o svého milovaného dědečka přijde také…

Příběh plný niterného lidství, odhalení strachů a obav snad každého z nás a pohlazení pro smutné i hloubavé duše ocení všichni, kteří hledají knížku, s níž je možné hovořit i o náročném tématu odcházení s menšími dětmi – v knize jsou patrné emoce, smysluplný příběh, láska mezi dědečkem a vnoučetem v nezkalené podobě.

Tematika smrti je náročná na zvládnutí psychicky i obsahově, skrývá se za ní řada komplexních emotivních pochodů, s nimiž se člověk vyrovnává. Vždy je však dobré mít na cestě srovnání se se ztrátou někoho či něco, kdo ji usnadní, kdo zmírní bolest a pomůže překonat tíživé chvíle, kdo otevře mysl a dovolí duši se vymluvit, ulevit si. A tímto pomocníkem může být právě i kniha Motýlí pošta.

Zdroj:

SCHEFFLER, Ursel. Motýlí pošta: příběh o odcházení a vzpomínání. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2019. 25 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-253-4325-8.

 

 

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Motýlí pošta: Příběh o odcházení a vzpomínání. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/motyli-posta.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku