O knize
- Autor: John Boyne
Třináctiletý Sam Waver pomalu proplouvá svým „neviditelným“ životem. Ve škole nemá mnoho přátel, ale zároveň není násilně vyčleněn z kolektivu. Doma jsou rodiče zaneprázdněni aktivním politickým životem a cestou vzhůru, takže jim na děti zkrátka nezbývá v nabitém programu mnoho prostoru. Pak je tu Jason, Samův o čtyři roky starší bratr. Člověk, který mu vždy pomáhal, byl mu oporou a Sam se na něj mohl spolehnout. Sam populárního a přátelského Jasona obdivuje a přál by si být jako on. Nejen rodinná atmosféra se změní ve chvíli, kdy se Jason svěří s tím, že je ve skutečnosti dívka, Jessica. Rodiče jsou zprvu rozhodnuti sdělení ignorovat, kdežto Sam pořádně nerozumí tomu, co se kolem něj děje. Pravda začne vyplouvat na povrch i ve škole, kam oba sourozenci chodí, a ne každý, si je ochoten zvyknout. Sam poslouchá řeči ve škole, doma a sám netuší, jak by se měl zachovat. Už nemá bratra? Má sestru? Proč se to tak děje? Znamená to něco pro něj? Rodina vyhledá pomoc psychologa a navzdory tomu, že si každý z nich představuje „pomoc“ jinak, se tento krok vyplatil. Alespoň pro Jessicu, která je rozhodnutá setrvat na své cestě za účasti blízkých či nikoli. Její síla a odhodlání přinesou své ovoce, neboť nalezne spokojenost, a prostřednictvím mladšího bratra Sama, který si uvědomí, že nechce o Jessicu přijít, také pochopení rodičů.
Význam knihy
Kniha okrajově spojuje více témat, a to například kariéristické rodiče, kteří nemají čas na děti, či sociální žebříčky a rozdělování lidí dle měřítek bohaté vrstvy. Ústředním tématem je pak transgender sourozenec z pohledu mladšího dítěte – proces coming outu a první měsíce „nového života“. V příběhu se otevírají mnohé otázky a tabuizovaná témata tak, jak by je mohl zpracovávat třináctiletý jedinec. Je popsán dopad změn u mladšího sourozence, které třebaže nejsou tak velké, jsou stále zásadní (i pro další sourozenecký vztah). Důležitý je dostatek relevantních informací a prostor k přemýšlení.
Příběh je zajímavým zdrojem poznatků jak pro děti, tak i pro dospělé, kteří si by si mohli z obsahu vzít třeba to, jak se k vlastním potomkům nechovat. Děti a dospívající si rozšíří znalosti i povědomí o tématu a kniha jim může napomoci při otázkách kolem transgender problematiky. Nakladatel uvádí čtenářské určení 15+, ovšem text a obsah knihy jsou pochopitelné i pro čtenáře ve věku hlavního hrdiny (13+).
ZDROJ
BOYNE, John. Můj brácha se jmenuje Jessica. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2020. 223 stran. #Booklab. ISBN 978-80-7529-928-4.