Česky | English

Náš dům je v plamenech

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 5/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Greta Thunberg

Jednou ze současných největších osobností v oblasti ochrany životního prostředí je mladá švédská dívka Greta Thunberg. Pro mnohé inspirace, jinými zatracovaná, ale bezesporu známá osoba, která tuto problematiku svým svérázným postojem zviditelnila. Svůj boj za zpomalení klimatických změn započala již v patnácti letech a dnes se stále snaží informovat a inspirovat co nejvíce lidí, aby společně zabraňovali klimatické krizi na planetě Zemi a bránili přírodní bohatství, které kolem sebe máme.

Náš dům je v plamenech“ je souborné vydání knihy „Scény od srdce“ a nejzásadnějších projevů Grety Thunberg, jež byly v originále opatřeny názvem „No one i stoo small to make a difference“. „Scény od srdce“ jsou společným rodinným počinem Grety, její sestry a rodičů (matka je operní pěvkyně Malena Ernman), kteří si prošli velkou rodinnou krizí. Greta v jedenácti letech onemocněla, přestala jíst i komunikovat s rodinou a měla psychické problémy. Po dlouhodobých nezdarech vyšlo najevo, že u Grety vyvolávají tento stav klimatické změny, respektive její strach z nezvratných změn, ke kterým při ničení životního prostředí dochází. Tehdy se začala rodina aktivně angažovat při záchraně přírody a masově propagovat samotnou myšlenku ochrany přírody, čemuž se věnují dodnes. Zbylá část knihy je věnovaná Gretiným projevům v letech 2018 a 2019 (například projev pro OSN v New Yorku, v září 2019), které zpopularizovaly její přístup ke klimatickým změnám a mnohdy odstartovaly otevření rozhovorů na národní či světové úrovni.

POUŽITÍ KNIHY

Tento titul je vhodný spíše pro starší čtenáře – teenagery kolem patnácti let věku či přímo pro dospělé. Rozhodně lze knihu zařadit mezi tematické plány knih týkající se ekologie a doporučovat ji čtenářům při snaze rozvíjet se v tomto oboru. Vzhledem k tomu, že první část knihy lze připodobnit k biografii a naopak závěr s proslovy nabízí přepis Gretiných monologů, je možná práce i s těmito jednotlivými prvky, nezávisle na tématu (např. cesta mladého člověka za určitým cílem; zvolené slovní obraty při argumentaci skupině dospělých).

ZDROJ

THUNBERG, Greta. Náš dům je v plamenech. Vydání první. V Olomouci: Broken Books, 2019. 273 stran. ISBN 978-80-906307-7-2.

 

CHÁBOVÁ, Helena. Náš dům je v plamenech. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 5 [cit. 2020-12-11].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/nas-dum-je-v-plamenech.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku