Česky | English

Neobyčejné příběhy obyčejných ponožek

Autor: Mgr. Lucie Zakopalová
Číslo: roč. 7, č. 2/2021
Rubrika: K tématu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Zatímco mezi velkoformátovými leporely a originálními atlasy a encyklopediemi pro děti věnovanými různým tématům od včelařství přes architekturu až po dinosaury je výběr veliký, zajímavých „pohádek na dobrou noc” už tolik není. Pokud je také hledáte a máte rádi, zkuste se s dětmi začíst do dobrodružství polských ponožek!

Tentokrát není řeč o geniálních Lichožroutech, ale knize polské autorky Justyny Bednarek Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých), kterou v překladu Michaly Benešové vydalo v roce 2017 nakladatelství Host.  Ovšem stejně jako u Pavla Šruta a Galiny Miklínové jsou to oživlé ponožky. Spojuje je pobyt v prádelním koši u jedné normální rodiny s malou holčičkou Bé a její maminkou a tatínkem. Z prádelního koše vede tajná chodba pryč – kam, to většinou záleží na ponožce a jejím charakteru. Některé jsou odvážné, jiné nafoukané a další ztratily druhou ponožku do páru, některé koušou a jiné jsou hebké a drahé.

Jejich dobrodružství rozhodně nejsou tuctová a očekávatelná, Justyna Bednarek vymyslela deset příběhů ze současného světa, který děti dobře znají a dokážou se do něj vžít – když třeba musí být v nemocnici nebo se musí vypořádat s nespravedlností. Autorka se rozhodně nesnaží působit výchovně, ale zároveň je každé vyprávění „malý ponožkový boj dobra se zlem“ a víte, komu v něm chcete držet palce. Některé příběhy jsou dokonale snové, třeba ten o ponožce, která se svinula jako růžový květ a vyhrála soutěž o nejkrásnější květinu, nebo osud kousavé ponožky, která zachránila před zlým klukem roztomilé koťátko a stala se svetrem.

Příběhy ponožek tvoří ovšem jen jednu polovinu knihy, druhou jsou originální ilustrace Daniela de Latour. Doplňují každý příběh, nechybí ani celostránkové obrázky a děti tak neuvěřitelně baví nakukovat při čtení rodičům přes rameno nebo číst spolu s nimi a prohlížet si nápaditě a vtipně vyvedené ponožky. Samotná kniha je vydaná s veškerou péčí – v pevné vazbě a na příjemném, kvalitním papíru. Může dobře posloužit i k prvnímu čtení prvňáčků.

Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek nás také nepřímo zvou k dalšímu rozvíjení záhadných ponožkových zmizení – můžete se s dětmi zamýšlet nad osudy vlastních ztracených ponožek nebo si z té „liché“ vyrobit oživlou hračku. Délka pohádek je přitom přímo ideální pro večerní čtení na dobrou noc. Takže si natáhněte příjemné, měkoučké ponožky, posaďte se do pohodlného křesla a dobrodružství může začít!

 

ZAKOPALOVÁ, Lucie. Neobyčejné příběhy obyčejných ponožek. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 2 [cit. 2021-09-13].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/neobycejne-pribehy-obycejnych-ponozek.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku