... v Praze...
Poprvé jsme nocovali bez Andersena již před rokem. Ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze se nám totiž povedlo udržet si komunitu lidí, kteří s námi vyrostli na Noci s Andersenem, postupně nás přerostli a rozprchli se na vysoké školy, do zaměstnání nebo rovnou do ciziny. Čas od času se scházíme a vzpomínáme, jak to bylo během nocování v knihovně prima – a že je škoda, že oni už nemohou. Ale protože v knihovnách je možné všechno, tak mohli. Pracovní název jsme nastřelili Noc bez Andersena a ukázalo se, že tenhle první nástřel vlastně není potřeba měnit. A nakonec se to celé velmi povedlo. Dokonce natolik, že jsme se příští rok rozhodli o své nadšení podělit s dalšími šikovnými knihovnami, takže v roce 2016 jsme už nenocovali sami!
I v Praze to v noci žilo! (Miloslav Linc)
Druhý ročník se povedl minimálně stejně – vsadili jsme na osvědčený program bez programu – připravili jsme deskovky, playstation, filmy, knihy, nějakou hudbu, dostatek silného čaje a dobré kávy. V plánu jsme samozřejmě měli mnohem víc věcí, ale neměli jsme šanci se k tomu dostat. Než jsme se pořádně nadechli, byla půlnoc, a než jsme vydechli, začínalo svítat. Samotná akce byla fajn, ale mnohem víc nás těší i to, co se dělo potom. Naši mladí nás nejenom neopouštějí, ale přibírají i další kamarády. Knihovna se pro ně stává místem porozumění. A knihovníci kamarády, kteří jsou zváni na oslavy narozenin v úzkém kruhu přátel. A to nepočítáme toho jednoho, který u nás začal i pracovat, protože bez nás nemohl být!
Půlnoční skypování všech zúčastněných knihoven (Miloslav Linc)
... v Brně...
Teenager a knihovna je stále spojení, které není zcela zažité. Teenageři jsou zkrátka cílovka, kterou není jednoduché zaujmout a přesvědčit, že knihovna je pro ně místo, jež jim má co nabídnout. Proto se snažíme nabízet programy netradiční a Noc bez Andersena mezi ně rozhodně patří, o čemž svědčí i reakce jednoho z účastníků:
„Spát v knihovně? Ty jo, to je nářez!“
V Brně si vyzkoušeli LARP a pátrali po tom, kdo je vrah (Knihovna Jiřího Mahena v Brně)
A nářez to byl. Hlavní náplní a překvapením naší noci byl LARP. Někteří již zkušenosti měli, jiní ne, ale o to více jsme si to užili. Přece jen vidět svou vedoucí v roli regulérního blázna je pohled celkem k popukání. Tím však překvapení večera neskončila. Po vzájemné bouřlivé výměně pocitů a zážitků z LARPu následovalo skypovaní s účastníky Noci bez Andersena z ostatních zúčastněných knihoven, v rámci něhož byla vyhlášena soutěž o nejvyšší počet účastníků, kterou náš brněnský Teen vyhrál s počtem 17 nocujících. Skypování mělo charakter battlu, při němž jsme ostatním zatancovali legendární makarenu. Vyvrcholením noci pak byla ve dvě ráno noční exkurze s baterkami po zákoutích našeho paláce. A pak? Zasloužený spánek ve spacácích mezi regály knížek, tomu se říká knihovní romantika. Ráno pak nechyběla poctivá knihovnická rozcvička včetně závodů mezi regály a jak jinak než s bednou plnou knih. Nadšení zúčastněných, jejich poptávka po dalších akcích a nocích přinesla nám, organizátorům, více než pocit zadostiučinění. Teenageři, vzhůru do knihovny !
... v Litvínově...
Noc bez Andersena 2016 byla první přespávací akcí v litvínovské knihovně , která proběhla pod taktovkou Libris Now – nového projektu, který se zaměřuje na práci s mládeží a mladými dospělými. Byla výjimečná, protože zároveň probíhala i v dalších třech knihovnách po celé republice. Litvínov byl nejmenším městem, které se zapojilo, to mu však neubíralo na kráse. Jeden únorový večer přišlo do knihovny společně strávit deset účastníků v rozmezí 13 – 26 let. Program byl volný, ale ve společenské místnosti na mladé čekalo několik stanovišť, kde se mohli zabavit. Svůj smysl pro humor mohli využít při tvorbě vtipných koláží ze starých fotek a výstřižků z knih na stanovišti recykliteratury. Tyto výtvory pak byly využity na výstavu recykliteratury, která probíhala celý duben v dospělém oddělení. Každý účastník Noci bez Andersena se tak mohl ke svému výtvoru vrátit a ukázat ho kamarádům nebo známým a zasmát se u výtvorů ostatních.
K zahnání starostí čekalo na přítomné stanoviště s antistresovými omalovánkami pro dospělé – fenoménem dnešní doby. Toto stanoviště využívaly především slečny, chlapce více zaujaly fantasy deskové hry. Nesměly chybět ani ostatní stolní hry, časopisy a knihy k prolistování. Nešlo však o žádnou povinnou literaturu, ale o knihy a časopisy, o které má sama mládež zájem a které jsou pro ni nakupovány přímo do koutku Libris Now.
Activity, recykliteratura nebo antistresové omalovánky, takhle vypadala Noc bez Andersena v litvínovské knihovně
Připraveno bylo i drobné občerstvení v podobě toastů, různých pochutin a nápojů. Samotní přespávající ale nelenili a dělili se i o své vlastní svačiny připravené z domova od starostlivých maminek. Nálada byla už od začátku příjemná. I přesto – nebo možná právě proto – že počet účastníků nebyl až tak vysoký, podařilo se vytvořit přátelskou, možná až rodinnou atmosféru. Všichni se dobře bavili, povídali si a smáli se. Každý si našel to své, co ho nejvíce bavilo. Velký úspěch sklidilo společné hraní hry Activity. V každém týmu byla jedna knihovnice, aby byly síly vyrovnané a byl to skutečně těsný souboj, hráči se do toho vrhli opravdu po hlavě, ale jak už to u Activit bývá, některé úkoly byly opravdu náročné. Namátkou třeba namalování plachty, nebo pantomima závětří.
K dalším úspěšným činnostem patřilo vytváření soutěžního loga pro příští ročníky Noci bez Andersena nebo trénování volného programu na půlnoční propojení s ostatními knihovnami. Litvínovští se rozhodli natrénovat taneční číslo na známou znělku ze seriálu Dva a půl chlapa. Kvůli špatnému internetovému připojení však tento pokus trochu ztroskotal, ale o to hlasitější smích se po jeho předvedení rozléhal po celé noční knihovně. Návštěvníci akce po vybití téměř všech svých sil večer uvítali trochu odpočinku, a tak zhlédli film z programu Jeden svět. I přes drobné obavy knihovnic proběhla celá noc klidně, jen kvůli nedostatku spánku se málokomu chtělo brzy ráno vstávat. Naštěstí byli všichni ochotní pomoci po celé akci s úklidem, a tak se Městská knihovna Litvínov mohla zavřít v sobotu po 8. hodině ranní.
A co dál?
Všichni doufáme a věříme, že tohle je cesta, kterou by se měla oddělení pro mládež do budoucna ubírat a společně vytvářet více takových akcí, které by se mohly stát celorepublikovými s jistou tradicí. Nebylo nic lepšího než pocit při půlnočním skypování, že v tom nejste sami! A o tom to přesně je.