Česky | English

Oceňované knihy roku 2016

Na počátku každého roku dochází k bilancování roku předešlého. Nejinak tomu bylo i na počátku roku 2017, kdy proběhlo a stále ještě probíhá také na poli literatury oceňování těch nejlepších knih za uplynulé období.

Jsou oceňovány tituly pro své pojetí, zpracování, nápad či myšlenku. Někdy se jedná o velmi specifické knihy či počiny a může se stát, že oceněné publikace uniknou naší pozornosti, neboť nepatří k nejvyhledávanějším titulům v našich poličkách a regálech. V tomto příspěvku se proto zaměříme na knihy, které získaly Zlatou stuhu, Magnesii Literu či jiné ocenění. U vybraných titulů také uvádíme jejich procentuální úspěšnost ze čtenářských recenzí, jež je možné nalézt na vybraných knižních databázích.

Úvod

Každý z nás si jistě v uplynulém roce našel své favority mezi vydanými knihami, bylo na každém, zda se mu více líbí knihy naučné, básnické sbírky či beletrie. Produkce loňského roku přinesla řadu překvapení, zajímavých literárních i uměleckých počinů, jež by neměly zůstat bez povšimnutí a jež ocenily komise v nejrůznějších literárních soutěžích. V následujícím článku se dozvíte, které knihy si získaly přízeň čtenářů i odborníků, podíváme se, jak knihy obstály u čtenářů co do půjčovanosti a u zahraničních titulů uvedeme i hodnocení ze čtenářských serverů jako je DatabazeKnih.cz či CBDB.cz: Československá bibliografická databáze apod. Je však nutné počítat se skutečností, že tyto databáze nemívají u všech knih dostatečné množství čtenářských hodnocení, takže procentuální výsledky uváděné na těchto serverech je potřeba brát jako orientační.

Zlatá stuha

Ocenění Zlatá stuha bývá každoročně udělována autorům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce a má již více než 20letou tradici, první ocenění byla udělena v roce 1993. Jako jediná cena v České republice je zaměřena výhradně na literaturu pro děti. Každoročně je připraven bohatý doprovodný program, vzniká pak následně také putovní výstava, čímž se dále prohlubuje a podporuje vztah dětí ke čtení a knihám. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež a spolupořádajícími organizacemi jsou pak Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. [1] V roce 2016 byly nominační listiny velmi pestré, odborné poroty vybraly v každé kategorii několik zástupců nejlepších knih, z nichž pak byly zvoleny ty, jež ocenění získaly. Poroty vybíraly ty nejlepší tituly ze 150 přihlášených knih, do užšího kola výběru postoupilo celkem 40 knih v 5 základních kategoriích, z nichž některé jsou dále členěny. [2] U každé knihy je uveden její základní obsahový popis a také pro případnou možnost srovnání statistický údaj o půjčovanosti dané knihy v rámci naší Ústřední knihovny za loňský rok bez ohledu na to, ve které části roku byla kniha do fondu pořízena.

http://data.kjm.quonia.cz/tmp/gal1896/big/IMG_8171.jpg  http://data.kjm.quonia.cz/tmp/gal1896/big/IMG_8122.jpg

První kategorií Zlaté study je Literární část (Původní česká slovesná tvorba) , kde v dílčí kategorii beletrie pro děti byla oceněna kniha Miloše Kratochvíla Zajatci stříbrného slunce [3] (próza apelující na různá úskalí hraní počítačových her a poukazující na nebezpečí, jež by hrozilo, kdyby se fantazijní svět počítačových her stal skutečností; kniha u nás byla loni půjčena 8x), v beletrii pro mládež zvítězila kniha Martina Vopěnky Nová planeta [4] (postapokalyptický fantasy román o velmi pokrokově technologicky vyspělé, ale přitom zcela odlidštěné a odstřižené civilizaci, kde se lidé dělí na vyvolené a nevyvolené; knihu máme u nás ve dvou výtiscích a byla za loňský rok půjčena celkem 18x a patří k těm, jež se v našich regálech dlouho neohřejí), v podkategorii literatura faktu pro děti a mládež kniha Robina Krále byla oceněna publikace Vynálezárium [5] (10 básnických útvarů, spousta básní v hravých verších o rozličných vynálezech; knihu máme ve dvou výtiscích, za poslední rok byla půjčena celkem 11x) a v rámci podkategorie teorie a kritiky literatury (umění) pro děti zvítězila publikace s názvem Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět [6] (kniha je vydána jako pocta tvorbě Jiřího Šalamouna, obsahuje mnoho set obrázků a doprovodné texty znalců jeho díla, kteří se snaží čtenářům přiblížit, jaké kouzlo se skrývá v Šalamounově tvorbě; kniha v současné době čeká na zpracování do našeho fondu).

V kategorii Výtvarná část byl jako vítěz v části pro menší děti vyhlášen titul Kuba Tuba Tatubahn [7] od spisovatelky Jany Šrámkové a ilustrátora Filipa Pošivače (celostránkové kolážovité ilustrace a příběh o tom, že být jedinečný je někdy náročné, a o dobrodružném výletu po metru pod metrem tvoří dohromady knížku s fantastickým příběhem i nápadem; co do půjčovanosti byla kniha celkem u tří čtenářů za loňský rok). V kategorii Výtvarná část – knihy pro starší děti a mládež získala ocenění kniha Ivana Wernische a ilustrátora Jiřího Stacha Plop! Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére [8] (obrazový doprovod této z mého pohledu velmi experimentální sbírky poezie je stejně experimentální jako sám text, černobílé ilustrace jen podtrhují vyznění veršů v knize; za loňský rok byla kniha půjčena celkem 3x). V rámci kategorie Literatura faktu pro děti a mládež získala již druhou Zlatou stuhu kniha Vynálezárium [9] od Robina Krále a ilustrátorky Jany Hruškové. Ocenění za výtvarný počin roku byl udělen autorskému tandemu Kateřiny Dytrtové a Martina Rudenského a ilustrátorovi Martinu Raudenskému za interaktivní soubor Ko-text [10], v jehož útrobách lze nalézt vše, čím si autoři dokázali propojit dynamickou výuku výtvarné výchovy a současné výtvarné umění s vlastní dětskou tvorbou (tato publikace je u nás zařazena do příruční knihovny, neuvádím proto statistické údaje výpůjček).

V kategorii Překladová částbeletrie pro děti byla oceněna kniha Williama Sutcliffa Cirkus zlodějů a tombola zkázy [11], což je příběh Hanky, jejíž život je nudný, jak jen může být, ovšem když do města přijede cirkus, všechno se změní, tím spíš, že musí spolu s Vildou od cirkusu vyřešit záhadu s nekalými záměry zlodějů, z nichž někteří jsou s cirkusem přímo spojení (kniha byla v loňském roce vypůjčena celkem 5x). V překladové beletrii pro mládež byla oceněna kniha Raye Bradburyho Strom duchů [12], což je surrealistický, poetický fantasy příběh jedné halloweenské noci, která změní život partě chlapců, kteří budou muset prokázat svou odvahu a zachránit svého uneseného kamaráda Pipkina (kniha u nás byla v loňském roce půjčena 7x). V rámci překladové literatury faktu pro děti a mládež byly oceněny dvě knihy Jak být holkou [13] a Jak být klukem [14], které podávají vtipnou formou dospívajícím informace o všech úskalích i radostech dospívání (kniha pro dívky byla loni půjčena 8x, titul pro chlapce byl půjčen 4x).

V kategorii Komiks pro děti a mládež získala ocenění komiksová novela pro dospělé Moje kniha Vinnetou [15] pojednávající o síle přátelství a fantazie, které jsou silnější než smrt; příběh malého kluka, jenž píše o nesmrtelném indiánovi, se prolíná s historkami ze života mladé squatterky (knihu máme ve dvou výtiscích na dospělém oddělení a byla v loňském roce půjčena celkem 15x). Za nakladatelský počin byly oceněny dvě knihy – Bubáci od Radovana Krátkého a Mike’s Place: Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu [16] od autorské dvojice Jacka Baxtera a Joshui Faudema. Bubáci jsou knihou vydanou poprvé již v roce 1961 a věnují se všem roztodivným strašidlům a přízrakům, které si lidstvo vymyslelo, od těch nejznámějších po ty téměř neznámé, tzv. fajnšmekrovské (titul byl loni zapůjčen celkem 3x). Naproti tomu Mike’s Place se věnuje otřesné události teroristického útoku v baru Mike’s Place na telavivské pláži, kde se před nějakou dobou mladí filmaři rozhodli natočit dokumentární film právě o tomto konflikty nezasaženém místě, po útoku se pak všichni se ztrátami vyrovnávají po svém – filmaři nechávají puštěnou kameru, která zachycuje celou tragédii minutu po minutě (kniha byla loni půjčena celkem 10x).

Co se týká oceněných knih v porovnání se čtenářskými recenzemi, tak ne vždy se odborná porota trefila do vkusu čtenářů, např. kniha Mike’s Place má na Databazeknih.cz hodnocení „pouhých“ 78 %, na ČBDB 77 % a recenze jsou na ni poněkud rozporuplné, obdobně dopadla např. i kniha Strom duchů s 76% hodnocením na Databázi knih, ale na ČBDB získala 95 % (ovšem zde má jen 4 čtenářská hodnocení, takže výsledek není tak průkazný), ostatní knihy si drží vysoká hodnocení jak od poroty, tak i od čtenářů, což je velmi potěšující, hodnocení čtenářů se celkově mnohdy dostávají vysoko nad 85 či 90 %.

Cenu Zlaté stuhy za své celoživotní dílo získali Ivan Binar, český spisovatel a překladatel, a Květoslav Hísek, známý český malíř, grafik a ilustrátor, jenž proslul zejména svými ilustracemi přírodovědně zaměřených knih.

Magnesia Litera

Dalším oceněním, jež mohou v naší zemi knihy pro děti a mládež získat, je Magnesia Litera [17], která si klade za cíl propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy bez jakéhokoliv žánrového či jiného omezení a probouzet u lidí zájem o četbu. V porotě pak zasedají spisovatelé, překladatelé, básníci, nakladatelé, knihkupci, zástupci velkých knihoven, literární kritici či publicisté a další. Ocenění je udělováno celkem v devíti kategoriích, z nichž jedna je každoročně věnována knihám pro děti a mládež, čas od času se však stane, že některá dětská kniha pronikne i do jiných kategorií (např. v roce 2015 byly oceněny dvě knihy pro děti a mládež – v kategorii Kniha pro děti a mládež získala Literu publikace Proč obrazy nepotřebují názvy od Ondřeje Horáka a Jiřího Franty a v kategorii Překladová kniha získala cenu publikace Jen jestli si nevymejšlíš od Shela Silversteina). V roce 2016 získala své již třetí ocenění v daném roce kniha Vynálezárium od Robina Krále.

http://data.kjm.quonia.cz/tmp/gal1587/big/DSC_0053.jpg  http://data.kjm.quonia.cz/tmp/gal1587/big/DSC_0051.jpg

Nejlepší knihy dětem

Svaz českých knihkupců a nakladatelů již několik let připravuje pro širokou veřejnost katalog Nejlepší knihy dětem 2015-2016 s tipy na knihy z původní české produkce, který následně slouží jako orientační materiál pro knihkupce, knihovny, školy, ale také rodiče a širokou veřejnost. Každý výběr obsahuje cca 35 titulů z české tvorby a také zajímavé ediční počiny. [18] Z knih, jež byly nominovány také na Zlatou stuhu, se do výběru Nejlepších knih dětem dostala např. kniha Praha v srdci [19] od Renáty Fučíkové, jež je výtvarně-literárním zpracováním 189 příběhů, které se odehrály v posledních dvou stech letech na území hlavního města, a samozřejmě vyjádřením lásky k Praze, z nominovaných se zde dále ještě objevuje tvarově i obsahově zajímavá publikace Žvejkačky [20] od Marky Míkové či publikace Ivony Březinové Nausika, dívka z Knossu [21], což je kniha s mytologickým námětem zasazená do období života na starověké Krétě. Dále zde nalezneme také některé laureáty Zlaté stuhy – knihu Kuba Tuba Tatubahn od Jany Šrámkové, Novou planetu od Martina Vopěnky či komiks od Toy Box Moje kniha Vinnetou.

Z dalších knih, jež naleznete v seznamu Nejlepších knih dětem 2015-2016, stojí zcela jistě za povšimnutí komiksy Pavla Čecha – Dobrodružství Rychlé Veverky 3 a 4 [22], [23], naučná kniha Daniely Kalinové Proč chtěl ptakopysk do Solopisk aneb Vybraná slova pro vybíravé děti [24]. Neotřelým, místy hraničním humorem oplývá kniha Malý humorista od Jana Nejedlého, dále také pokračování série o jezevci Chrujdovi od Petra Stančíka Jezevec Chrujda našel velkou lásečku [25] si zaslouží pozornost čtenářů, zejména pak těch nejmenších, jimž je kniha určena. Naučná kniha Jak to chodí v lidské hlavě [26] z oblasti psychologie, kterou pro děti zpracovala brněnská spisovatelka Petra Štarková, je užitečnou vzdělávací pomůckou, v níž se čtenáři dozvědí, jak fungují lidské emoce, jak pracuje paměť apod. Další tituly uváděné v tomto katalogu pak zcela jistě osloví čtenáře svým pojetím, tématem, zpracováním či myšlenkou, záleží jen na našem vkusu a volbě. Je však přirozené, že do výčtu tipů proniknou i publikace, jež se u čtenářů neosvědčí, vždy však záleží jen na čtenářích, kterým knihám dají přednost a které je zaujmou, od toho doporučení jsou.

Nakladatelství Baobab převzalo v Bologni 2016 ocenění za obrazovou knihu To je Praha [27] (vydána v roce 2015), jejíž text napsala Olga Černá a ilustrace vytvořila Michaela Kukovičová. Tato kniha je jakýmsi pokračováním a vzdáním holdu celoživotnímu dílu Miroslava Šaška, jehož cestopisné knihy ze série To je… vydává taktéž nakladatelství Baobab. [28] Milým překvapením roku 2016 je pak také udělení čestného uznání knize Kluk a měsíc [29] (vyd. v roce 2013) od ilustrátora Tomáše Řízka a autorky textu Pavlíny Krámské na mezinárodní soutěži obrázkových knih Oshima. [30] Kniha byla volně inspirována básní Jarní ráno čínského básníka Meng Haoran.

SUK – Čteme všichni

V současné době čekáme také na výsledky 24. ročníku hlasovací soutěže SUK – Čteme všichni. Anketa SUK – Čteme všichni je „celostátní anketa dětí, učitelů a knihovníků školních a veřejných knihoven, v níž se rozhoduje o nejoblíbenější knize pro děti a mládež za uplynulý rok. Cílem je upozornit pedagogickou i ostatní veřejnost na nové tituly v této oblasti literatury a zároveň postihnout čtenářské preference dětí“ [31]. Soutěž je vyhlašována Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP ČR a soutěží se ve čtyřech kategoriích – Cena dětí, Cena knihovníků, Cena Noci s Andersenem a Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Na počátku měsíce února vybrala odborná porota také vítěze z celkových rekordních 250 přihlášených knih Nejkrásnější české knihy roku 2016. Tato soutěž je vyhlašována Ministerstvem kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Vítězové všech sedmi kategorií budou slavnostně vyhlášeni 19. dubna 2017 v letohrádku Hvězda, kde zároveň bude umístěna výstava všech oceněných knih. [32]

Závěr

Všechny knihy vydané v loňském roce si jistě našly své čtenáře, mnohé získaly ocenění a přilákaly do knihoven a knihkupectví řadu z nás a jistě nás ještě dlouho lákat budou. Přestože si musíme na výsledky nejen některých zmíněných, ale i dalších např. mezinárodních soutěží ještě chvíli počkat, věřím, že poroty zvolí ty správné knihy, které budou mladé čtenáře podporovat v tom, aby písmena v řádcích pro ně byla zábavou, výzvou a příjemně stráveným volným časem.

Autor fotografií: archiv Knihovny Jiřího Mahena v Brně

 

Zdroje

[1] O ceně. Zlatá stuha [online]. [cit. 2017-01-30]. Dostupné z: <http://www.zlatastuha.cz/ >.
[2] Nominace na Výroční cenu Zlatá stuha 2016!. Zlatá stuha [online]. 2016 [cit. 2017-01-30]. Dostupné z: <http://www.zlatastuha.cz/cs/nominace-na-vyrocni-cenu-zlata-stuha-2016 >.
[3] Kratochvíl, Miloš. Zajatci stříbrného slunce. Vydání první. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2015. 94 stran. ISBN 978-80-7387-581-7.
[4] Vopěnka, Martin. Nová planeta: prastarý příběh z daleké budoucnosti. První vydání. Praha: Mladá fronta, 2015. 623 stran. ISBN 978-80-204-3731-0.
[5] Král, Robin. Vynálezárium: zaručeně pravdivé příběhy vynálezů zpracované podle deseti básnických receptur. Vydání první. Praha: Běžíliška, 2015. 137 stran. ISBN 978-80-906112-1-4.
[6] Rous, Jan, ed. a Drtina, Luboš, ed. Jiří Šalamoun, aneb, Představitelné pohledy na svět. Praha: Baobab, 2015. 317 stran. ISBN 978-80-7515-009-7.
[7] Šrámková, Jana. Kuba Tuba Tatubahn. Vydání první. Praha: Běžíliška, 2015. 45 stran. ISBN 978-80-906112-4-5.
[8] Wernisch, Ivan. Plop!: Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére: zdařilé verše a prózy. První vydání. Praha: Meander, 2015. 55 stran. Modrý slon; 90. svazek. ISBN 978-80-87596-60-9.
[9] Král, Robin. Vynálezárium: zaručeně pravdivé příběhy vynálezů zpracované podle deseti básnických receptur. Vydání první. Praha: Běžíliška, 2015. 137 stran. ISBN 978-80-906112-1-4.
[10] Dytrtová, Kateřina a Raudenský, Martin. Ko-text: tvar, zvuk a gesto, tvůrce, učitel a žák. Vydání první. V Ústí nad Labem: Fakulta umění a designu Univerzity J.E. Purkyně, [2015]. 193 stran. Projekty. ISBN 978-80-7414-920-7.
[11] SUTCLIFFE, William. Cirkus zlodějů a tombola zkázy. První vydání. Praha: Mladá fronta, 2015. 185 stran. ISBN 978-80-204-3493-7.
[12] BRADBURY, Ray. Strom duchů. První vydání. V Praze: Plus, 2015. 132 stran. ISBN 978-80-259-0443-5.
[13] LONG, Hayley. Jak být holkou: vše, co jste chtěly vědět o pubertě a bály jste se googlit. Vydání první. Praha: Argo, 2015. 224 stran. ISBN 978-80-257-1588-8.
[14] DAWSON, James. Jak být klukem: vše, co jste chtěli vědět o pubertě a báli jste se googlit. Vydání první. Praha: Argo, 2015. 192 stran. ISBN 978-80-257-1581-9.
[15] TOY BOX. Moje kniha Vinnetou. 1. vyd. V Praze: Labyrint, 2014. 202 nečíslovaných stran. Labyrint komiks; 12. svazek. ISBN 978-80-87260-64-7.
[16] BAXTER, Jack a FAUDEM, Joshua. Mike's place: pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu. Vydání první. Praha: Aligier, 2015. 189 stran. ISBN 978-80-904895-3-0.
[17] O Liteře. Magnesia Litera [online]. Praha: Magnesia Litera, 2017 [cit. 2017-2-13]. Dostupné z: <http://www.magnesia-litera.cz/#o-litere >.
[18] Nejlepší knihy dětem: Výběr ze současné české literatury pro děti a mládež. Svaz českých knihkupců a nakladatelů [online]. 2009-16 [cit. 2017-02-13]. Dostupné z: <https://www.sckn.cz/index.php?p=detem >.
[19] FUČÍKOVÁ, Renáta. Praha v srdci: 189 příběhů města a lidí. Vydání první. Praha: Práh, 2015. 183 stran. ISBN 978-80-7252-599-7.
[20] MÍKOVÁ, Marka. Žvejkačky. 1. vydání. Praha: Baobab, 2015. 29 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7515-015-8.
[21] BŘEZINOVÁ, Ivona. Nausika, dívka z Knossu. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2015. 247 stran, 8 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-00-04145-2.
[22] ČECH, Pavel. Dobrodružství Rychlé Veverky. Bludiště. Vydání první. [Havlíčkův Brod]: Petrkov, 2016. 47 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-87595-53-4.
[23] ČECH, Pavel. Dobrodružství Rychlé Veverky. Přání. Vydání první. [Havlíčkův Brod]: Petrkov, 2016. 62 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-87595-54-1.
[24] KALINOVÁ, Daniela. Proč chtěl ptakopysk do Solopisk, aneb, Vybraná slova pro vybíravé děti. První vydání. Praha: Mladá fronta, 2016. 124 stran. ISBN 978-80-204-3768-6.
[25] STANČÍK, Petr. Jezevec Chrujda našel velkou lásečku. První vydání. Praha: Meander, 2016. 24 nečíslovaných stran. Modrý slon; 103. svazek. ISBN 978-80-87596-91-3.
[26] ŠTARKOVÁ, Petra. Jak to chodí v lidské hlavě: psychologie pro děti. Vydání první. Praha: Portál, 2016. 94 stran. ISBN 978-80-262-1007-8.
[27] KUKOVIČOVÁ, Michaela a ČERNÁ, Olga. To je Praha. 1. vydání. Praha: Baobab, 2015. 56 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7515-004-2.
[28] HERMAN, Mik. Baobab získal oceněné v Bologni 2016 za obrazovou knihu o Praze. In: Čítárny [online]. Čítárny – Příběhy, knihy, lidé, (c)2001-2017 [cit. 2017-02-21]. Dostupné z: <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-ve-svete/5836-baobab-ziskal-ocenene-v-bologni-2016-za-obrazovou-knihu-o-praze >.
[29] KRÁMSKÁ, Pavlína. Kluk a Měsíc. Vyd. 1. Praha: Baset, 2013. [28] s. ISBN 978-80-7340-144-3.
[30] KRÁMSKÁ, Pavlína. Ilustrátor Tomáš Řízek a Pavlína Krámská – čestné uznání v soutěži Oshima za knihu Kluk a měsíc. In: Čítárny [online]. Čítárny – Příběhy, knihy, lidé, 2017 [cit. 2017-02-21]. Dostupné z: <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-ve-svete/5160-rizek-oshima-uznani-kluk-a-mesic >.
[31] Anketa: Suk - čteme všichni - pravidla. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského [online]. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2016 [cit. 2017-02-21]. Dostupné z: <http://npmk.cz/knihovna/anketa-suk-cteme-vsichni-pravidla >.
[32] Tisková zpráva: Porota Nejkrásnější české knihy roku 2016 už rozhodla. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského [online]. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2016 [cit. 2017-02-21]. Dostupné z: < http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/content/fck/files/TZ/TZ_Porota_Nejkrasnejsi_ceske_knihy_roku_2016_uz_rozhodla_VR.pdf>.


Citace

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Oceňované knihy roku 2016. Impulsy: Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 1/2017 [cit. 2017-3-17]. 

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ocenovne-knihy-2016.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku