Česky | English

Odkazy a doporučení s tematikou LGBT+

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 6, č. 2/2020
Rubrika: Impulsy na webu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Všem, kteří se chtějí o LGBT+ komunitě dozvědět více, nabízíme několik tipů na tematické webové stránky a aplikace v češtině.

Pražská nezisková organizace Prague Pride vznikla v roce 2010 především za účelem pořádání stejnojmenného lidskoprávního festivalu. Dnes se však tento spolek věnuje i mnoha dalším aktivitám. Pravidelně pořádají setkání takzvaných duhových rodin, konferenci Pride Business Fórum, provozují online poradnu Sbarvouven.cz, organizují setkání pro LGBT rodiče pod názvem Rodičovská přípravka nebo charitativní běh proti homofobii Fun&Run. V neposlední řadě podporují řadu kampaní, jako například iniciativu Jsme fér, která usiluje o manželství pro gay a lesbické páry.
http://www.praguepride.cz/

Ve stejné době jako Prage Pride vzniklo také sdružení PROUD (Platforma pro rovnost, uznání a diverzitu), které se zaměřuje na lobbing, legislativní změny a veřejnou osvětu v oblasti LGBT+ osob. Záběr organizace je velmi široký. Každoročně udělují ocenění bePROUD za přínos pro rovnoprávnější život LGBT+ lidí, věnují se problematice LGBT+ seniorů nebo projektům na podporu trans osob.
http://proud.cz/

Brněnský spolek STUD sdružuje lidi s homosexuální a bisexuální orientací, ale také heterosexuální příznivce. Každoročně spolupořádá filmový festival Mezipatra a Queer Ball, provozuje knihovnu s českými a zahraničními knihami nejen s LGBT+ tematikou a pomáhá mladým lidem s coming outem.
http://www.stud.cz/

Asi nejznámější organizací, která se v České republice věnuje rovnoprávnosti a prosazování pozitivních společenských změn ve prospěch transgener, genderqueer a nebinárních osob, je spolek Trans*parent. Na jejich webových stránkách najdete odkazy na blogy, informační videa nebo kontakty na podpůrné skupiny.
https://www.transparentprague.cz/

Od roku 2013 funguje v Praze Centrum queer paměti, což je neziskové pracoviště, které slouží jako muzeum, zvukový a písemný archiv českých LGBT dějin. Instituci spravuje Společnost pro queer paměť, která se zabývá především pořizováním a archivací rozhovorů LGBT+ seniorů a sběrem uměleckých děl a artefaktů s queer tematikou.
http://www.queerpamet.cz/

Občanské sdružení TransForum spojuje translidi, jejich přátele, rodiče i odbornou veřejnost. Komunita se zaměřuje na boj proti diskriminaci transgenderů a jako zprostředkovatel poskytuje translidem sociální, psychologickou, medicínskou nebo právní pomoc. Na webových stránkách www.translide.cz najdete nejpodrobnější informace o transgenderu, tipy na tematické články, filmy nebo knihy. Tento web bohužel nepatří mezi nejaktualizovanější a některé informace mohou být zastaralé.
http://www.translide.cz/

Sdružení Transforum spravuje také stránky www.transsexualita.cz, kde je možné dohledat například aktuální termíny komise pro změnu pohlaví nebo pozvánky na společná setkání translidí.
http://www.transsexualita.cz

Věřícím LGBT+ osobám jsou určeny stránky ekumenického společenství Logos. Pravidelné skupinové modlitby, bohoslužby nebo diskuze se zajímavými osobnostmi můžete navštívit v Praze, v Brně, Ostravě nebo Hradci Králové.
http://www.logoscr.cz/home

Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví vznikl spolek Queer Geography , který sdružuje vědecké, pedagogické a jiné odborné pracovníky zabývající se studiem lidské sexuality a genderové identity.
https://www.queergeography.cz

Genderové informační centrum Nora je nezisková organizace, která pořádá audity a workshopy pro školy i firmy na téma genderové rovnosti, zaměřuje se na korektury genderově stereotypního vyjadřování nebo podporu rodičů samoživitelů.
https://www.gendernora.cz/

Kdo dosud nenavštívil queer filmový festival Mezipatra, ale rád by se o LGBT+ komunitě dozvěděl víc prostřednictvím filmového plátna, obrazovky nebo monitoru, nemusí házet flintu do žita. Internetové vody totiž nabízí všem cinefilům nepřeberné množství odkazů a tipů na filmy a seriály s LGBT tematikou. V posledních patnácti letech se s queer snímky roztrhl pytel a výběr je tak velmi pestrý. Posuďte sami:

LGBT filmy
https://lg-filmy.estranky.cz/

Filmtoro
https://filmtoro.cz/filmy/lgbt-filmy

Kulturio
https://kulturio.cz/tipy-lgbt-filmy-serialy/

Refresher
https://refresher.cz/32951-15-filmu-ktere-zobrazuji-boj-za-prava-LGBT-lidi-a-boj-proti-homofobii

Mapování kultury sexuálních menšin se už od roku 2013 věnuje pořad Queer, který je možné zhlédnout na webových stránkách České televize.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/dily/

Až do jara roku 2019 běžel na Rádiu Wave diskusní magazín Kvér, který se zabýval otázkami intimity, genderu, queer nebo LGBT+ komunity. Většinu dílů si můžete stále poslechnout v archivu Českého rozhlasu.
https://wave.rozhlas.cz/kver-5181858

Prague Gay Map je průvodce po „duhových“ barech, kavárnách a jiných přátelských místech naší stověžaté metropole, který si můžete stáhnout jako aplikaci do svého telefonu nebo vyzvednout ve vybraných pražských podnicích v papírové podobě.
http://gaypride.cz/

 

HAVLOVÁ, Kristýna. Odkazy a doporučení s tematikou LGBT+. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 2 [cit. 2020-05-19].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/odkazy-a-doporuceni-s-tematikou-lgbt.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku