Česky | English

Ostrovní nalejvárna aneb Jak může vypadat festival povinné maturitní četby

Autor: Bc. Edita Vaníčková Makosová
Číslo: roč. 2, č. 3/2016
Rubrika: Inspirujeme se
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Programů, jak pomoci studenům s maturitní četbou, není mnoho, a proto jsem s nadšením uvítala zprávu, že v Praze se chystá festival maturitní četby, a nevadilo mi, že představu, jak něco takového může vypadat, jsem neměla žádnou.

Úvod

Nový systém maturit z českého jazyka a literatury, který s sebou nese povinnost studenta přečíst během studia dvě desítky knih ze seznamu „kánonu“ světové a české literatury, provětral sklady a depozity mnoha knihoven. Hledaly se tituly, na které již dávno padal prach nebo které se již nabízely k prodeji jako vyřazené. Do nejedné knihovny se možná začaly vracet jako vlaštovky ztracené děti, čtenáři dětských oddělení, kteří s dětskými hrami odložili bohužel také knihy a na knihovnu tak trochu pozapomněli. Tváří v tvář zoufalému maturantovi se špatně odolává dotazům typu, jaký je hlavní a vedlejší motiv v Hamletovi.

Programů, jak pomoci studenům s maturitní četbou, není mnoho, a proto jsem s nadšením uvítala zprávu, že v Praze se chystá festival maturitní četby.

A nevadilo mi, že představu, jak něco takového může vypadat, jsem neměla žádnou.

Na pražském ostrově Štvanice stojí v zeleni ukrytá klasicistní vila, která od roku 2013 slouží jako svébytný divadelní prostor, jejž spravuje společnost Tygr v tísni. Tento umělecký soubor pod vedením režiséra Iva Kristiána Kubáka a dramaturgyně Marie Novákové stojí za originální myšlenkou divadelního festivalu maturitní četby Svaťák Štvanice . Nápad pomoci studentům s vnímáním a pochopením literatury netradičním, ale o to působivějším způsobem skrze divadelní zpracování doplnili organizátoři festivalu o živá autorská čtení současných spisovatelů a projekce filmových adaptací děl – a třídenní literární událost je na světě. Při plánování dramaturgie festivalu zvolili organizátoři jednoduchý způsob, kdy oslovili několik divadelních spolků a skupin, které si na základě seznamu kánonu četby k maturitě z českého jazyka několika středních škol vybraly jedno dílo české či světové literatury a to zadaptovaly do leckdy velmi originální podoby.

Divadelní, filmový a hudební festival povinné maturitní četby, ročník druh (Michael Tomeš)

Letos proběhl druhý ročník festivalu, na němž se podílelo osm divadelních souborů: mimo Tygra v tísni také Západočeské divadlo v Chebu, Divadlo MY theatre, Divadlo V. A. D. Kladno a další. Během tří dnů diváci mohli zhlédnout dvacet miniinscenací. Zpracována byla díla jako například Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda, Alenka v Kraji divů od Lewise Carrolla, Audience Václava Havla, Robinson Crusoe Daniela Defoe nebo Kdo chytá v žitě Jeroma D. Salingera.

Autorské čtení Radka Malého (Michael Tomeš)

Studenti měli zároveň příležitost seznámit se současnými literárními autory, kteří na Svaťák přišli přečíst své nové texty a podebatovat se studenty a návštěvníky. O poezii k maturitě mluvil Radek Malý, Petruška Šustrová představila svůj překlad knihy Timothy Snydera Krvané země, ukázku z nového románu o Černínském paláci a jeho obyvatelích Chvála oportunismu přečetl spisovatel Marek Toman. S průřezem svými texty včetně těch nejnovějších vystoupili také spisovatelka Radka Denemarková a básník Petr Borkovec. David Vaughan představil svou „rozhlasovou“ novelu z konce třicátých let dvacátého století Slyšte můj hlas. Písně s literárním textem zkombinoval Jiří Dědeček. A protože festival nabízí již tradičně daleko víc, nechyběl ani doprovodný program v podobě koncertů, knižního bazaru, nočních filmových projekcí (Petrolejové lampy, Krvavý trůn a Betonová zahrada) a afterparty.

Divadelní zpracování knihy Jana Amose Komenského Orbis pictus v podání Geisselers Hofkomedianten (Marek Toman)

Závěr

Nečetlo a nehrálo se ale jen ve Vile. Divadelním jevištěm, hledištěm, prostorem pro besedy i kavárnou se pro dny festivalu stal i park v okolí Vily. A právě neformální prostředí, originální zpracování témat, přirozený prostor pro diskuse o literatuře například na houpačce pod kaštanem, všudypřítomný  důkaz, že i klasická literatura je stále živá, to je to, co „ostrovní nalejvárnu“ festival povinné maturitní četby „Svaťák Štvanice“ činí jedinečnou událostí.  Příští rok se festival bude konat opět. A knihovnickou veřejnost jistě potěší i drobná pozornost od organizátorů festivalu: do zlevněného vstupného zahrnuli nejen studenty a pedagogy, ale i knihovníky.


VANÍČKOVÁ MAKOSOVÁ, Edita, Helena. Ostrovní nalejvárna aneb Jak může vypadat festival povinné maturitní četby. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 3/2016 [cit. 2016-06-27]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ostrovni-nalejvarna.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku