Česky | English

Parta od Mississippi

O knize

  • Autor: David Morosinotto

David Morosinotto je mladý italský autor, který se kromě novinařiny živí psaním románů pro mládež. Na svém kontě jich má už více než třicet a za mnohé z nich obdržel i prestižní ceny. Cenu Premio Andersen obdržel právě za knihu Parta od Mississippi, která byla vyhlášena nejlepší knihou pro mládež roku 2017 a byla přeložena do více než patnácti jazyků.  

Parta od Mississippi nás vezme zpátky časem do americké Louisiany počátku 20. století. Právě zde žije parta čtyř přátel, kteří spolu tráví čas nejrůznějšími lumpárnami. Setkáváme se tak s Te Troisem (který byl třetím synem v pořadí, proto jeho jméno je Te Trois), dále pak synem místního lékaře Eddiem, krásnou Julií s alabastrovou pletí a jejím bratrem němým černochem Titem, kteří jsou z nejchudších poměrů. Všichni čtyři si společně postaví kánoi a jedno odpoledne na rybách se nakonec změní v dobrodružnou výpravu, protože chytnou plechovku, ve které najdou několik dolarů. A několik dolarů je v té době nevídané bohatství, takže přemýšlí, co by si mohli koupit z nákupního katalogu, ve kterém se nachází snad všechny věci tehdejšího světa. A protože je nenapadne objednat nic jiného než policejní revolver, odstartují samozřejmě touto objednávkou řadu nečekaných událostí, které vyvrcholí jejich společným útěkem a pátráním po tom, jak to ve skutečnosti s tím revolverem bylo a proč po něm touží nejeden zločinec z okolí.

Kniha Parta od Mississippi navazuje na strhující dobrodružné romány ve stylu Marka Twaina a je to po neuvěřitelně dlouhé době kniha určená pro všechny, kteří v knihách touží zažívat příběhy podobné Tomu Sawyerovi či Huckleberrymu Finnovi, protože autor knihy navazuje hrdě na tento odkaz.

Zdroj:

MOROSINOTTO, Davide. Parta od Mississipi. Praha : Dobrovský s.r.o., 2019. 308 stran. King Cool. ISBN 978-80-7585-708-8.
 
 
 
 

CEHELSKÁ, Iveta. Parta od Mississippi. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/parta-od-mississippi.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku