Česky | English

Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa

  • Autor: John Boyne

O knize

Devítiletý Australan Barnaby Brocket mohl být naprosto běžným dítětem, už proto, že se narodil normálnímu páru, jimiž Eleanor a Alistair Brocketovi jsou. Po jeho narození se nevýstřední život rodiny změní, protože malý Barnaby popírá gravitační zákony a létá, čímž přitahuje pro rodiče nevítanou pozornost. Ačkoli se snaží rodičům zavděčit a nevznášet se, je to pro něj obtížný a mnohdy marný boj. Jednoho dne dochází rodičům trpělivost a rozhodnou se, že pokud chce Barnaby létat, tak ať letí. Opuštěný chlapec naštěstí přiletí do cesty horkovzdušnému balonu, jehož posádka se o chlapce postará a nabídne mu útočiště. Barnabyho největší přání však je, aby se mohl vrátit domů, a tak podniká dlouhou a nečekanými událostmi protkanou cestu zpět do Austrálie, při níž zjišťuje, že každý člověk je někdy považován za nenormálního, ale to není důvodem k popírání vlastní přirozenosti.

Autor prostřednictvím příběhu nenásilně a citlivě popisuje odlišnosti lidí ve společnosti. Věnuje se jak problematice tělesného handicapu, tak i různým pohledům na svět, měřítkům normálnosti, toleranci ostatních či pochopení chování. Barnaby při cestování potkává lidi, kteří byli v průběhu života označení za nenormální, neboť nezapadali do nepsaných i psaných parametrů společenských normalit, avšak byli odhodláni vytrvat, najít své místo a stát se uznávanými.

Praktické využití

Vzhledem k tomu, jak je kniha koncipována, je možné ji použít do různých typů lekcí pro děti (cílová kategorie přibližně 8–12 let), jež se věnují handicapům, odlišnostem, společenským problémům nebo boji se stereotypy.

Zdroj

BOYNE, John. Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2017. 237 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-390-9.

 

Citace

CHÁBOVÁ, Helena. Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/pout-barnaby.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku